İnguinal fıtıklarda modifiye shouldice onarımı
- Tez No: 642318
- Danışmanlar: PROF. DR. ONAT ARINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Fıtığın etyolojisinde olduğu kadar onarımında da kasık arka duvarınının önemi geç anlaşılmıştır. 1945 tarihinde shouldice tarafından geliştirilen tekinik, nüks oranını %1'n altına indirmiştir. Bu nedenle 1985-1986 tarihleri arasında klinğimizde ameliyat olan 60 inguinal hernili modifiye shouldice onarımı uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Hastaların 42 tanesi indirekt, 18'i direkt inguinal herni idi. toplam vakanın 10 tanesi nüks vaka idi. Nüks vakaların 4 tanesi indirekt 6 tanesi direkt idi. Bilateral fıtıklar ise 6 adet idi. Hastaların takibinde 1 yıl sonunda %1,6 idi. Fasya gerginliğine sebep olaması sebebi ile özellikle direkt ve indirekt fıtıklarda modifiye shouldice ilk tercih olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The importance of the posterior groin wall in the repair as well as in the etiology of the hernia was understood late. Developed by shouldice in 1945, the technique reduced the recurrence rate to less than 1%. For this reason, the results were evaluated by applying modified shouldice repairs with 60 inguinal hernias operated in our clinic between 1985-1986. 42 of the patients were indirect and 18 were direct inguinal hernias. 10 of the total cases were relapse cases. 4 of the recurrence cases were indirect and 6 of them were direct. Bilateral hernias were 6. In the follow-up of the patients, it was 1.6% at the end of 1 year. Modified shouldice should be the first choice, especially in direct and indirect hernias, as it causes fascial tension.