İki kademeli elektro hidrolik servo valf için kayan kipli denetçi tasarımı
Sliding mode control design for a two stage electro hydraulic servo valve
- Tez No: 642349
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidrolik sistemler, hava araçlarının kontrol yüzeylerinde, iş makinalarında ve yüksek hassas konumlama ekipmanlarında kullanılmaktadır. Özellikle, füze sistemlerinin aerodinamik kontrol yüzeylerinin ve itki vektör kontrol tahrik sistemlerinin hassas ve hızlı şekilde yönlendirilmesinde elektro hidrolik eyleyici sistemleri önemli rol oynamaktadır. Elektro hidrolik eyleyici sistemlerinde eyleyici kontrolcüsü olarak elektro hidrolik servo valfler yer almaktadır. Elektro hidrolik servo valf, hidrolik sıvının eyleyiciye olan akışını kontrol etmeye yarayan ve elektrik ile çalışan bir valf çeşididir. Bu tez çalışması kapsamında iki kademeli elektro hidrolik servo valfin yedinci ve üçüncü dereceden matematiksel modelleri elde edilmiştir. Elde edilen matematiksel modeller üzerinden PID ve Kayan Kipli Denetçi yöntemleri ile denetim çalışmaları yapılmıştır. Kayan kipli denetçi tasarımı içerisinde denetçi girişinin türevlerini içermesi için sistem belirsiz etkiler ile tanımlanmıştır. Yedinci ve üçüncü dereceden sistemler için tasarlanan denetçilerin performansları test edilmiştir ve sonuç bölümünde iki denetçi performansları kıyaslanmıştır. Tezdeki benzetim çalışmaları MATLAB yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydraulic systems are used on control surfaces of aircraft, construction equipment and a high precision positioning equipment. In particular, electro hydraulic actuator systems play an important role in the precise and rapid guidance of the aerodynamic control surfaces of the missile systems and the thrust vector control propulsion systems. Electro hydraulic actuator systems include electro hydraulic servo valves as actuator controllers. Electro hydraulic servo valve is a type of electric operated valve that is used to control the flow of hydraulic fluid into the actuator. In this thesis study, seventh and third order mathematical models of two stage electro hydraulic servo valve have been obtained. Control studies were carried out with PID and Sliding Mode Control methods on the obtained mathematical models. In order to incorporate the derivatives of the control input into the SMC design, the system is described with disturbance/uncertainty effects. The performances of the controllers designed for seventh and third order systems were tested and in the conclusion part, the performances of the two controllers were compared. Simulation studies in the thesis were made using MATLAB software.