Ankara'da geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin farklılaşan gündelik yaşam pratikleri: Altındağ örneği
Differentiating everyday life practices of Syrians under temporary protection in Ankara: The case of Altindag
- Tez No: 642350
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı, yoğun bir nüfusun ülkesinden zorunlu olarak ayrılmasına neden olmuştur. 2011-2015 yılları arasında Türkiye-Suriye sınırında uygulanan açık kapı politikası sonucunda, milyonlarca Suriyeli göçmen Türkiye'ye göç etmeye başlamıştır ve bu süreçte kentlerde kendiliğinden gelişen göçmen yerleşimleri oluşmuştur. Bu çalışmanın temel amaçları; Suriyeli göçmenlerin Ankara kentindeki mekânsal dağılımını ve mekânsal ayrışma düzeyini ortaya koymak ve bu dağılıma göre en yoğun göçmen yerleşimlerinde mekân-bağımlı gündelik yaşam pratiklerini araştırmaktır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini göç ve mekân ilişkisi ile 'Kentsel Adacıklar' ve 'Gündelik Yaşam Pratikleri' kavramları oluşturmaktadır. Gündelik yaşam pratikleri; barınma, çalışma, kentsel hizmetlerden yararlanma, çalışma dışı zamanlar ve sosyal ilişkiler kategorileri altında incelenmiştir. Çalışmada nicel ve nitel yöntemler birbirini tamamlayıcı biçimde bir arada kullanılmıştır. Nicel boyutta Benzeşmezlik Endeksi kullanılarak Ankara'daki Suriyeli göçmenlerin ayrışma düzeyi ortaya konmuştur. Nitel boyutta ise Lefebvre ve De Certeau'nun Gündelik Yaşam Pratikleri kuramlarından yararlanılarak, Suriyeli Kentsel Adacığında yürütülen araştırma derinleştirilmiştir. Kuramsal ve yöntemsel düzeydeki bu ele alış, tezin özgünlüğünü oluşturmuştur. Sonuç olarak tez; Suriyeli göçmenlerin Ankara'ya yerleşimlerini etkileyen dinamikleri, kentteki Suriyeli nüfusun mekânsal dağılımını ve gündelik yaşamlarını ortaya çıkartmıştır. Suriyeli göçmenlerin Ankara'da orta-yüksek ayrışma düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; geçici koruma yaklaşımı, belirsizlikler yaratan politikalar ve hâkim stratejiler karşısında Suriyelilerin barınma, çalışma, kentsel hizmetlerden yararlanma, çalışma dışı zamanlar ve sosyal ilişkiler konularında geliştirdikleri taktikler ortaya konmuştur. Elde edilen bulguların, politika yapım ve planlama süreçleri için nasıl değerlendirilebileceğine ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war started 2011, forced a dense population to leave its country. Between the years 2011-2015, as a result of open-door policy implemented in Turkey-Syria border, millions of Syrian immigrants began to migrate to Turkey and in this process immigrant settlements have been formed spontaneously in cities. The main objectives of this study; to reveal the spatial distribution and spatial segregation of Syrian immigrants in Ankara and to investigate space-dependent everyday life practices according to this distribution in the most densely populated immigrant settlements. The theoretical framework of the study is consisted of the relation between migration and space and the concepts of“Urban Enclaves”and“Everyday Life Practices”. Everyday life practices were examined under the categories of housing, working, benefiting from urban services, non-working times and social relations. In the study, quantitative and qualitative methods were used in a complementary way. In the quantitative dimension, the level of segregation of Syrian immigrants in Ankara has been demonstrated by using Index of Dissimilarity (ID). In the qualitative dimension, elaborating the theories of everyday life practices by Lefebvre and De Certeau deepens the research in the Syrian Urban Enclave. This theoretical and methodological elaboration has created the originality of the thesis. As a result; the thesis reveals the dynamics affecting the settlements of Syrian immigrants in Ankara, the spatial distribution of the Syrian population in the city and their everyday lives. Moreover, it has been revealed that Syrians have developed tactics in areas such as housing, work and urban services in the face of temporary protection, policies leading ambiguities and dominant strategies. Suggestions have been developed on how the findings can be evaluated for policy making and planning processes.