Mollakoca tepe ve Kavşak tepe (Nallıhan-Ankara) çevrelerinin florası
Flora of the Mollakoca hill and Kavşak hill (Nallihan-Ankara)surroundings
  1. Tez No: 642354
  2. Yazar: KÜBRA NUR ULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma yapılan alan; Ankara ilinin kuzey batısında, Karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Alan Davis'in kareleme sistemine göre A3 Karesi içerisindedir. Alanda 2018-2019 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 468 bitki örneği toplanmış, yapılan teşhisler sonucunda 56 familyaya ait 257 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Toplam 22 takson Türkiye için endemiktir. Endenizm oranı %8,56'dır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 19 adet Avrupa-Sibirya Elementi (%7,39), 28 adet İran-Turan Elementi (%10,8), 17 adet Akdeniz Elementi (6,61), 193 tanesi (%75,9) ise geniş yayılışlı veya fitocografik bölgesi belli olmayanlar şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Research field is located in northwest of Ankara province, and within the border of Black Sea Region. Field is located in A3 square for Davis's quadrature system. As a result of the field works that were made between 2018-2019, 468 plant specimen were collected, and as a result of the identification, 257 species and subspecies taxa belonging to 56 families were identified. A total of 22 taxa are endemic for Turkey. Endemism rate is 8,56%. Distribution of these taxa according to phytogeographical regions is as follows: 19 of them Euro-Siberian element (%7,39) 28 of them Irano-Turanian element (10,8%), 17 of them Mediterranean element (6,61%), 193 (75,9%) of them are wide spread or whose phytogeographical regions are uncertain.