112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Occupational health and safety practices and risk assessment at 112 emergency health services stations
- Tez No: 642375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİM AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sağlık hizmetleri sektörü çalışanlarının varlığı, insan toplumunun yoğun düzeyde ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin sunulmasında hayati derecede önem taşımaktadır. Bu çalışmada Fine-Kinney risk değerlendirme metodu ile risk değerlendirmesi yapılarak 112 Acil Yardım Hizmetleri İstasyonu sağlık profesyonellerinin karşılaşabilecekleri ergonomik, fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikososyal, mekaniksel ve diğer çevresel risklerin neler olduğun tespit edilmiştir. Elde edilen bu verilere dayanarak 135 tane risk etmeni tespit edilmiştir. Belirlenen bu risklerin öncelik sıralamalarına göre termin tarihleri içerisinde düzeltici/önleyici faaliyetlerde bulunulmuş ve risklerin skorları düşürülerek önemsiz olan risk seviyesine çekilmiştir. Bu çalışma ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon ve ambulanslarında karşılaşılabilecek meslek hastalıkları ve iş kazası neticesinde meydana gelebilecek kayıpların en aza indirilmesi sağlanacak veya ortadan kaldırılacaktır. Aynı zamanda ülke genelinde yer alan tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında yapılacak risk değerlendirmelerinde de kaynak oluşturabilecek kapsamlı bir“Check-List”olma özelliği de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of healthcare professionals is vital to providing healthcare services that are in the most critical need of the human society. In this study, a risk assessment was performed using the Fine-Kinney risk assessment method to determine the ergonomic, physical, chemical, biological, psychosocial, mechanical and other environmental risks 112 Emergency Health Services Station health professionals mayface. Based on this data, 135 risk factors were identified. According to the prioritized ranking of these risks, corrective/preventive activities were carried out during the deadlines and the risks were reduced to a minor by reducing their scores. This study will minimize or eliminate the losses that may occur due to occupational diseases or work accidents in 112 Emergency Health Services Stations and ambulances. It is also a comprehensive“Check-List”that can be used as a source for risk assessments at 112 Emergency Health Services Stations across the country.