Afyonkarahisar ilinde tüketime sunulan meyveli yoğurtlarda aflatoksin M1 varlığı ve düzeyinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin M1 qualities of fruit yoghurt sold in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 642376
  2. Yazar: MEHMET ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar'da satışa sunulan meyveli yoğurtların Aflatoksin M1 yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Aflatoksin M1 (AFM1), Aflatoksin B1 (AFB1) ile kontamine yemleri tüketen laktasyondaki hayvanların sütlerinde bulunur ve bu sütler ile üretilen tüm ürünlerde Aflatoksin M1'e rastlanmıştır. Potansiyel olarak karsinojenik ve teratojenik etkiye sahip olan Aflatoksin M1'ler özellikle bebek ve çocuklar açısından oldukça önemli bir risk faktörüdür. Meyveli yoğurt tüketimi de bebek ve çocuklarda fazla olduğu için meyveli yoğurtlarda Aflatoksin M1 bulunup bulunmadığı önem arz etmektedir. Yapılan çalışmada marketlerde çeşitli markalarla satışa sunulan meyveli yoğurtlardan 80 adet örnek materyal olarak kullanılmıştır. Örnekler Aflatoksin M1 yönünden incelenmiştir.İncelenen 30 adet muzlu meyveli yoğurt numunesinde 12 adeti (%40), 20 adet çilekli meyveli yoğurt numunesinden 1 adeti (%5), 30 adet orman meyveli yoğurt numunesinde ise 6 adeti (%20) Tebliğde belirtilen kabul edilebilir Aflatoksin M1 değerinin üzerinde olup genel olarak incelenen 80 adet numunenin 19 tanesi (% 23,75) riskli gıda grubunda olduğu tespit edilmiştir. Halk sağlığının korunması amacıyla, süt ve süt ürünleri üretimi yapan firmaların periyodik olarak Aflatoxin M1 varlığı yönünden kontrol edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This aimed to examine the fruit yoghurts marketed in Afyonkarahisar regarding the presence of Aflatoxin M1. Aflatoxin M1 (AFM1) is found in the milk of animals that consume feeds contaminated with Aflatoxin B1 (AFB1) and Aflatoxin M1 is found in all products produced with these milk. Aflatoxin M1, which has a potential carcinogenic and teratogenic effect, is a very important risk factor especially for infants and children. Since fruit yoghurt consumption is also high by infants and children, it is important if there is Aflatoxin M1 contamination in fruit yoghurts. In the study, 80 fruit yoghurt samples, which are sold with various brands, were used as sample materials. The samples were examined regarding the presence of Aflatoxin M1. The results of the study showed that 12 samples (40%) of 30 banana fruit yogurt samples, 1 sample (5%) of 20 strawberry fruit yogurt samples and 6 (20%) of 30 forest fruit yogurt samples contained Aflatoxin M1 above the acceptable legal limit. It is determined that a total of 19 of the 80 samples (23,75%) contained higher aflatoxin M1 value as risky food group. To protect the public health, It is recommended that the ccompanies producing milk and dairy products should be conttrolled periodically regarding the presence of Aflatoxin M1