The effect of investor's behavioral biases on the trading volume in G7 and BRICS stock markets
Yatırımcının davranış yanlılığının G7 ve BRICS borsalarındaki işlem hacmine etkisi
  1. Tez No: 642425
  2. Yazar: LAMIS ALSHALABI
  3. Danışmanlar: Assoc. Professor SERKAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı borsada alım satım kararlarını verirken G7 ve BRICS ülkelerinde yatırımcıların davranışsal önyargılarının işlem hacmine etkisini test etmektir. Bu ilişkiyi test etmek için doğrusl regresyon modelinden faydalınalarak işlem hacmi ve bağımsız değişken olarak rasyonel beklenti, aşırı güven, aşırı iyimserlik ve aşırı kötümserlik, her bir ülkenin piyasa endeksinin günlük getirileri ile test edilmektedir. Çalışma neticesinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasaları arasında benzerlik ve farklılıklar tespit edilmektedir. Rasyonalite hipotezinin Almanya haricindeki tüm pazarlar için reddedilebileceğini, İtalyan ve Rus piyasalarının da yatırımcıların rasyonalite üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Altı ülke piyasasının benzer sonuçlar elde dildiği ve aşırıiyimserlik ve aşırı kötümserlik yanılgılarının Kanada, Fransa, Birleşik Krallık, ABD, Brezilya ve Göney Afrika'da işlem hacmi üzerinde belirgin etkiye sahip olduğu tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the effect of investor's behavioral biases on trading volume in G7 and BRICS countries' stock markets. A linear regression model is used to test the relationship between trading volume and rational expectations, overconfidence, excessive optimism, and excessive pessimism. We found that there are certain similarities and differences among developed and developing capital markets. Our analysis revealed that the rationality hypothesis can be rejected for all the markets except Germany. The Italian and Russian markets show no influence of investor's biases on trading volume. We found that six of the markets have the similar behavioral characteristics. Excessive optimism and excessive pessimism have a significant effect on trading volume in Canada, France, United Kingdom, United States, Brazil and South Africa.