Havacılık sektöründe stres yönetiminin iş performansına etkisi
The effect of stress management on business performance in the aviation industry
  1. Tez No: 642483
  2. Yazar: SEMA YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, havacılık sektöründe çalışan uçuş personelinin stres yönetimin iş performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada havacılık sektöründe çalışanların çalışma süresi, yaş, statü, medeni durum, eğitim durumu gibi demografik değişkenlere göre stres kaynakları ve stresle baş etme düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı da belirlenecektir. Çalışmada havacılık sektöründe çalışan 124 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilmiş veriler SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada bağımsız t-testi, tek yönlü anova, çoklu regresyon analizi ve pearson korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; stres kaynakları, stresle baş etme düzeylerinin havacılık sektöründe çalışanların iş performansı üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca düzeylerinin havacılık sektöründe çalışanların demografik özelliklerine göre stres kaynakları, stresle baş etme düzeylerinin ve iş performansı algısının farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of stress management on the job performance of employees in the aviation industry. In addition, it will be determined whether the stress sources and levels of coping with stress differ according to demographic variables such as working time, age, status, marital status, and educational status of the aviation industry workers. A survey was applied to 124 people working in the aviation sector. The data obtained in the study were analyzed with SPSS 22.0 program. Independent t-test, one-way anova, multiple regression analysis and pearson correlation methods were used in the study. As a result of the analysis; it was determined that stress sources and levels of coping with stress have no effect on the job performance of those working in the aviation industry. In addition, it was determined that the levels of stress sources, levels of coping with stress and perception of work performance differ according to the demographic characteristics of those working in the aviation industry.