Pilotların ekip kaynak yönetimi becerilerinin uçuş eğitimlerindeki performanslarına etkileri
The effects of pilots' crew resource management skills on their performance in flight training
  1. Tez No: 949642
  2. Yazar: ŞEYMA AYDIN KARAMURTLU
  3. Danışmanlar: DR. SULTAN GEDİK GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, pilotların ekip kaynak yönetimi (EKY) becerilerinin uçuş eğitimlerindeki performanslarına etkileri nitel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, modern havacılık sektöründe EKY'nin, uçuş güvenliği ve operasyonel etkinlik üzerindeki belirleyici rolünü ampirik olarak ortaya koymaktır. Çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemi ile sivil ve askeri havacılık alanında aktif olarak görev yapan, farklı yaş, cinsiyet ve mesleki kıdeme sahip toplam 12 havacılık profesyoneliyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak literatür ve uzman görüşlerine dayalı açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA programı ile içerik ve tematik analiz teknikleri kullanılarak sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, EKY'nin pilotaj eğitiminde ve uçuş operasyonlarında teknik olmayan beceriler bütününün performansa doğrudan etki ettiğini göstermiştir. Katılımcılar, açık iletişim ve şeffaf bilgi paylaşımının uçuş güvenliğinin temel unsurları olduğunu belirtmiştir. Liderlik, karar verme, durumsal farkındalık, iş yükü yönetimi ve stresle başa çıkma gibi EKY bileşenlerinin bütüncül biçimde ele alındığı, hata yönetimi ve refleksiyonun ise mesleki gelişim ve emniyet kültürünün anahtarı olduğu bulunmuştur. Uygulama odaklı eğitim programlarının, CRM ve simülatör eğitimlerinin, güçlü geribildirim sistemlerinin pilot gelişiminde kritik olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, EKY'nin yalnızca teknik performans değil, profesyonel gelişim, motivasyon ve organizasyonel bağlılık üzerinde de çok boyutlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bulgular ışığında, EKY eğitimlerinin güncellenmesi, liderlik ve iletişim odaklı eğitimlerin yaygınlaştırılması ve farklı havacılık disiplinlerinde karşılaştırmalı araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pilots' crew resource management (CRM) skills on their performance in flight training were examined using a qualitative research approach. The main objective of the research was to empirically reveal the decisive role of CRM in flight safety and operational effectiveness in the modern aviation sector. Semi-structured in-depth interviews were conducted with a total of 12 aviation professionals, actively working in civil and military aviation and selected through purposive sampling, representing different ages, genders, and levels of professional seniority. Data were collected using an interview form developed based on the literature and expert opinions, consisting of open-ended questions. The data obtained from the interviews were systematically evaluated using content and thematic analysis techniques via the MAXQDA software. The findings indicated that CRM, as a set of non-technical skills, has a direct impact on pilot training and flight operations performance. Participants stated that open communication and transparent information sharing are fundamental elements of flight safety. It was determined that the holistic management of CRM components such as leadership, decision-making, situational awareness, workload management, and stress coping is critical, while error management and reflection are keys to professional development and safety culture. It was found that practice-based training programs, CRM and simulator training, and robust feedback systems are vital for pilot development. The study demonstrated that CRM has a multidimensional effect not only on technical performance but also on professional development, motivation, and organizational commitment. In light of the findings, it is recommended that CRM training be updated, leadership and communication-focused programs be expanded, and comparative research be conducted in various aviation disciplines.