Erişkinlerin yaşadıkları yer algılarının ve doğayla ilişkilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri üzerindeki ilişkisinin incelenmesi
The relationship of living place perception and nature relatedness with psychological resiliency levels of adults
- Tez No: 642501
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yaşayan erişkinlerin yaşadıkları yeri algılama biçimlerinin ve doğayla kurdukları ilişkinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya internet üzerinden yayınlanan ölçekleri tamamlamış 431 erişkin katılmıştır. Katılımcılar farklı şehirlerden olup, yaşadıkları yerleşkenin büyüklüğünü sosyodemografik formda belirtmişlerdir. Çalışmada, araştırmacı tarafından hazırlanmış bir sosyodemografik form ve güvenirliği önceki araştırmalarla buluntulanmış olan üç ölçek kullanılmıştır. Bu üç ölçek, psikolojik dayanıklılığı ölçmek için Yetişkin Dayanıklılık Ölçeği (YDÖ), yaşanılan yer algısını ölçmek için Yaşanılan Yer Algısı Ölçeği ve doğayla ilişkiyi ölçmek için Doğa İlişiklik Ölçeği (DIO-21) olarak belirlenmiştir. Veri analizi bulguları, yaşadıkları yeri pozitif algılayan kişilerin psikolojik dayanıklılığının yüksek olduğunu işaret etmektedir. Doğada vakit geçiren insanların, yaşadıkları yeri daha pozitif algıladıkları ve doğayla ilişkisi yüksek olan kişilerin psikolojik olarak daha dayanıklı oldukları bulgulanmış ve tartışmada açıklanmıştır. Bulgular literatürü destekler biçimde psikolojik dayanıklılığın yaş almayla birlikte arttığını, 40 yaş üstü erişkinlerin, 20-29 yaş aralığındaki genç erişkinlere göre kendilik ve gelecek algılarının yüksek olduğunu işaret etmektedir. Veriler psikolojik dayanıklılığı düşük olan erişkinlerin psikolojik destek arayışının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır. Bireylerin psikolojik dayanıklılıklarının, nihayetinde toplum sağlığını belirleyecek olması yönünden bu araştırmanın ruh sağlığı, toplum sağlığı ve şehir planlaması disiplinlerine katkıda bulunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship of living place perception and nature relatedness with the psychological resiliency levels of adults, who are residents of Turkey. The population of the study consists of 431 adults who completed the scales which were published through social media. The participants are from different cities and they stated the size of their locality on the sociodemographic form. Three reliable scales were used in this study along with the sociodemographic form prepared by the researcher. These three scales are; the Resilience Scale for Adults in order to measure psychological resilience, the Living Place Perception Scale in order to measure living place perception and the Nature Relatedness Scale in order to measure the relationship with nature. Data analysis findings indicate that adults who perceive their locality positively have higher psychological resiliency levels. It was found that adults who spend more time in the nature perceive their locality more positively and the adults who are connected to nature express higher psychological resiliency. The discussed findings support previous researches; the psychological resilience increases with age and the perception of the self and the future are more positive among adults who are over 40, compared to adults who are between the ages of 20 and 29. The data shows that adults with low psychological resilience levels are seeking more psychological support than the adults who have higher psychological resilience levels. The results of this study were discussed in the light of literature. As individuals' psychological resilience will ultimately determine community health; it is hoped that this research contributes to the mental health, community health and urban planning disciplines with its findings.