Nitelikli işgücü göçüne ilişkin AB ülkelerindeki politikaların incelenmesi ve Türkiye için politika önerisi
Evaluation of skilled labour migration policies in EU countries and policy proposal for Turkey
  1. Tez No: 642502
  2. Yazar: FULYA İNCİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşgücü göçü insanların daha iyi yaşam ve geçim koşullarına ulaşma amacının sürekliliği nedeniyle çok eski çağlardan beri var olan bir olgudur. Devletler ise Birinci Küreselleşme döneminden itibaren işgücü göçünden büyüme ve kalkınma hedefleri doğrultusunda faydalanmışlardır. Talep edilen göçmen işgücü kitlesi zaman içinde değişime uğramış ve son dönemde nitelikli işgücü göçü öne çıkan bir olgu haline gelmiştir. Özellikle gelişmiş ülkeler rekabet güçlerini artırmak için üretim süreçlerinde giderek daha fazla nitelikli işgücünü yurtdışından temin etmektedirler. Çalışma kapsamında işgücü göçüne ilişkin genel çerçeve ve kuramsal yaklaşımların anlatılmasının ardından; öncelikle nitelikli işgücü çekimi bakımından Avrupa'nın Birlik düzeyindeki ve ülkeler özelindeki politik yaklaşımları incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'nin tarihsel süreç içinde işgücü göçü ve özelde nitelikli işgücü göçüne ilişkin tecrübe ve yaklaşımları anlatılmıştır. Son olarak Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda nitelikli işgücü çekimini artırabilmek için uygulayabileceği modele ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Labour migration is a phenomenon since ancient times because of the continuity of the aim of people to achieve better living and livelihood conditions. States have benefited from labour migration towards growth and development targets since the First Globalization era. The demand for migrant labour force has changed over time and skilled labour migration has become a prominent phenomenon in recent years. Especially developed countries are increasingly supplying highly skilled labour force from abroad to enhance their competitiveness. Within the scope of the study, after explaining the general framework and theoretical approaches related to labour migration; firstly, the political approaches of Europe at Union level and country-specific with migration regimes approach in terms of skilled migrant labour force are examined. Then the experiences and approaches related to Turkey's historical process of labour migration and immigration of skilled labour force in particular are described. Finally, suggestions are made for a model and policies that can be implemented to increase the attraction for highly skilled labour force towards Turkey's development targets are presented.