Ankara kalkınma ajansının Ankara'nın sürdürülebilir kalkınmasında tarihsel çevreye katkıları
- Tez No: 642513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR HAKAN ÖZTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yoğun sanayi üretimi odaklı ekonomik kalkınma çabalarının doğal çevreye verdiği zararın artarak küresel boyutlara ulaşmasıyla çevre boyutu, 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra insanlığın dikkatini çekmeye başlamıştır. 1987 tarihli Brundtland Raporuyla sürdürülebilir kalkınmanın tanımı“Bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılama yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma”olarak yapılmış ve kalkınma çalışmalarında önemli bir kavram haline gelmiştir. Bununla birlikte, çevre boyutunun en önemli ayrılmaz unsurlarından biri de geçmişten günümüze kalan her türlü varlık, yapı, anıt ve yerleşimlerle birlikte her türlü tarihi nitelikte kültürel mirastan oluşan tarihsel çevredir. Avrupa Birliğine üyelik sürecinde, Birliğin bölgesel politikalarına uyum sağlamak ve yapısal fonlarından yararlanabilmek amacıyla 2006 yılında ülkemizde Kalkınma Ajansları Kanunu çıkarılmış ve 26 adet kalkınma ajansı kurulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Ankara'nın bölgesel kalkınmasını amaçlayan Ankara Kalkınma Ajansı'nın faaliyetlerinin ve sağladığı mali desteklerin Ankara'nın sürdürülebilir kalkınması üzerine etkilerini TÜİK'in verileri üzerinden analiz etmek ve Ankara'nın tarihsel çevresi üzerine katkılarını ortaya koymaktır. Çalışmada Ankara Kalkınma Ajansının hazırladığı Ankara Bölge Planındaki önceliklerle uyumlu olarak sürdürülebilir kalkınmaya yönelik projelere ilgili dönemde sunduğu mali destek programları sonucunda sürdürülebilir kalkınma göstergelerindeki değişim ile Ankara'nın tarihsel çevresini oluşturan tarihi, doğal ve kültürel değerlerin korunması, yenilenmesi ve katma değer yaratılması gibi hedefleri olan projeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The environment dimension has gained the attention of mankind after the second half of the 20th century as the harms of intense industrial production oriented economic development efforts to natural environment increased and reached a global level. The definition of sustainable development was made as:“Sustainable development is development that meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs”in Brundtland Report dated 1987. Besides, one of the most important and inseperable elements of environment dimension is the historical environment consisting of all kinds of extant historical asset, construction, monument, settlement and historical cultural heritage. In the membership process to European Union, in order to adapt the Union's regional policies and to use its structural funds, the Law of Development Agencies has been put into effect in 2006 in our country and 26 development agencies were established. The aim of this study is to analyze the contributions of activities and financial support of Ankara Development Agency on the sustainable development of Ankara using the TurkStat's data and to reveal Agency's effects on Ankara's historical environment. In the study, the changes in the sustainable development indicators of Ankara in the aftermath of the financial support provided to the projects aimed to achieve sustainable development in line with the priorities set in Ankara Regional Plan prepared by Ankara Development Agency is examined and the projects targeting to protect, renovate and integrate into daily life the historical, natural and cultural values composing Ankara's historical environment are revealed.