Femur başı iskemik nekrozlarında diffüzyon ağırlıklı görüntüleme
Diffusion-weighted imaging of ischemic necrosis of the femur head
  1. Tez No: 642525
  2. Yazar: BETÜL DURAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. SEBAHAT NACAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), kas iskelet sistemi radyolojisinde yüksek yumuşak doku çözünürlüğü sağlaması, T1A görüntülerde kemik iliği patolojileri ve yağlı kemik iliği arasında doğal kontrast sunması, multiplanar görüntü elde edebilmesi, pediatrik yaş grubu ve takip incelemeler açısından önemli olan iyonizan radyasyon içermemesi, noninvaziv olması nedeniyle önemli avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde konvansiyonel MRG incelemenin yanısıra, diğer MRG inceleme metodları da kullanıma girmiştir. Bu uygulamalardan biri, difüzyon ağırlıklı MR görüntülemedir (DAG). DAG dokulardaki rastlantısal su protonlarının hareketini ve dokuların difüzyon miktarını değerlendirmektedir. Dokulardaki su moleküllerinin difüzyon miktarı hücre sayısına, hücreler arası bağlantılara, hücre içi organellere, ekstraselüler sıvı miktarına ve makromoleküllere bağlı olarak değişiklik gösterdiğinden DAG'nin doku karakterizasyonu hakkında bilgiler sağlayabileceği ve MRG'nin özgünlüğünü artırabileceği belirtilmektedir. Osteonekroz, iskemi sonucu kemik iliği selüler elemanlarının ölümü anlamına gelmektedir. Bu patolojik süreç epifizde görüldüğünde Avasküler nekroz (AVN), metafiz ya da diafizde görüldüğü durumlarda ise kemik enfarktı terimi kullanılmaktadır. Büyüme çağındaki çocuklarda femur proksimal epifizinin idiopatik primer osteonekrozu ise Legg- Calve- Perthes hastalığı (LCP) olarak adlandırılır. Osteonekroz en sık kalça eklemini etkilemektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 15.000 yeni olgu kalça AVN tanısı almaktadır. Travma görülme sıklığı, alkol ve ekzojen steroid kullanım sıklığındaki artışa bağlı olarak insidansı yükselmektedir. Total kalça protezlerinin %5-18'i bu hastalığı tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Erken tanı total kalça protezinin uygulanmasını geciktirmektedir. Bu sebeple avasküler nekroz tedavisinde erken tanı önemlidir. DAG, özellikle iskemik serebrovasküler olayların erken tanısı başta olmak üzere nöroradyoloji alanında verimli olarak kullanılmaktadır. Medikal literatürde birçok yeni ve farklı kullanım alanları da gündeme gelmektedir. Bunlar arasında kas iskelet sisteminde kullanım, kemik iliği ve abdominal organlarda kullanım sayılabilir. Literatürde femur başı iskemik nekrozlarının ayırıcı tanılarında DAG kullanımı ile ilgili az sayıda yayın dikkati çekmektedir. DAG için birçok sekans kullanılmakta olup Echo planar görüntüleme (EPI) sekansı en yaygın kullanılan DAG sekansıdır. Bu çalışmanın amacı EPI sekansını kullanarak femur başı iskemik nekrozlarında ADC değişikliklerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) provides high soft tissue resolution in musculoskeletal radiology, offers natural contrast between bone marrow pathologies and fatty bone marrow in T1W images, can obtain multiplanar images, does not contain ionizing radiation, which is important for pediatric age group and follow-up examinations, noninvasive It provides important advantages due to its being. Today, in addition to conventional MRI, other MRI examination methods have also come into use. One of these applications is diffusion-weighted MR imaging (DWI). DAG evaluates the motion of random water protons in tissues and the amount of diffusion in the tissues. It is stated that since the diffusion amount of water molecules in tissues varies depending on the number of cells, intercellular connections, intracellular organelles, extracellular fluid amount and macromolecules, DAG can provide information about tissue characterization and increase the specificity of MRI. Osteonecrosis means the death of bone marrow cellular elements as a result of ischemia. When this pathological process is observed in the epiphysis, the term avascular necrosis (AVN) is used, and when it is seen in the metaphysis or diaphysis, the term bone infarction is used. Idiopathic primary osteonecrosis of the proximal epiphysis of the femur in adolescents is called Legg-Calve-Perthes disease (LCP). Osteonecrosis most commonly affects the hip joint. In the United States, 15,000 new cases are diagnosed with hip AVN each year. Its incidence increases due to the increase in the frequency of trauma and the use of alcohol and exogenous steroids. 5-18% of total hip prostheses are made to treat this disease. Early diagnosis delays the implementation of total hip replacement. For this reason, early diagnosis is important in the treatment of avascular necrosis. DWI is used efficiently in the field of neuroradiology, especially in the early diagnosis of ischemic cerebrovascular events. Many new and different areas of use come to the fore in the medical literature. These include use in the musculoskeletal system, use in bone marrow and abdominal organs. Few publications about the use of DWI in the differential diagnosis of femoral head ischemic necrosis draw attention in the literature. Many sequences are used for DAG, and the Echo planar imaging (EPI) sequence is the most commonly used DAG sequence. The aim of this study is to determine ADC changes in femoral head ischemic necrosis using the EPI sequence.