Development of an efficient seismic retrofitting technique for typical old precast RC framed buildings in Albania
Arnavutluk'ta bulunan tipik betonarme önüretimli çerçeveli binalar için etkin bir sismik güçlendirme tekniğinin geliştirilmesi
- Tez No: 642526
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma Arnavutluk'taki en yüksek sismik bölge için tasarlanmış tipik betonarme prefabrik yapıların sismik performansını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ülkenin yüksek sismik faaliyeti, eski tasarım yönetmeliklerinin ve sismik haritaların eksiklikleri ve sismik yönetmelikler getirilmeden önce tasarlanan çok sayıda betonarme prefabrik yapıların varlığı bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır. Bu yapılardaki gözlenen eksikliklere dayanarak uygun bir sismik güçlendirme alternatifi önerilmektedir. Özellikle, kayda değer enerji dağılımı ve erken aktivasyon özellikleri ile nitelenen alternatif çaprazlı sistem geliştirilmiştir. Temel güçlendirmesi gerektirmeden, dayanıklılık, rijitlik ve süneklik parametrelerinin iyileştirmeleri, önerilen alternatif en uygun güçlendirme senaryosu olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, artık deformasyonların minimal düzeyde oluşması ve yüksek sismik performansı hedefleyen yeni yapılara da uygulanabilecek alternatif kendiliğinden merkezlenen çaprazlı sistemin geliştirilmiş bir versiyonunun oluşturulmasıyla daha da genişletildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the seismic performance of a typical of RC precast structure that was designed for the highest seismic region in Albania. The high seismic activity of the country, the deficiencies of old design codes and seismic maps and the considerable number of reinforced concrete precast structures that were designed prior to the aseismic regulations came to force, highlight the importance of this study. An optimal seismic strengthening alternative, referring to the observed deficiencies in these structures is suggested. Specifically, an alternative brace characterized by significant energy dissipation and early activation properties is developed. Improvement in terms of strength, stiffness and ductility without requiring foundation strengthening, confirms the suggested alternative as the optimal strengthening scenario. The study is further extended by creating an enhanced version of the alternative brace, in order to produce minimal residual deformations and to be applicable in new structures as well that target a high seismic performance.