Femur başı avasküler nekrozunda kor dekompresyon tedavisinin fonksiyonel sonuçları
Functional results of core decopression in the treatment of avascular necrosis of the femoral head
- Tez No: 272398
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: 1996-2009 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvurup femur başı avasküler nekrozu tanısı konulan ve kor dekompresyon yöntemi ile tedavi edilen hastaların sonuçlarının incelenmesi.Gereç ve Yöntem: Femur başı avasküler nekrozu tanısıyla kor dekompresyon tedavisi uygulanan 33 hastanın 44 kalça eklemi incelendi. Avasküler nekroz evresi Ficat-Arlet evreleme sistemine göre gruplandırıldı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası aktivite düzeyleri ile fonksiyonel durumları Harris kalça skorlama sistemine göre değerlendirildi. Ek cerrahi girişim gerekliliği ve süresi ile bunlara neden olabilecek durumlar incelendi.Bulgular: Hastaların 11'i kadın, 22'si erkek, ortalama yaşı 34,8 yıl (16-57 yıl) idi. 12(% 27,3) si Evre 1, 27 (% 61,4) si Evre 2, 5 (% 11,3) i Evre 3 olarak tespit edildi. Hastalar, kor dekompresyon uygulandıktan sonra ortalama 89 ay (17- 171 ay) takip edildi. Takip edilen 44 kalça ekleminin 16 (1'i Evre 1, 11'i Evre 2, 4'ü Evre 3) sında ortalama 37,8 ay sonrasında, kor dekompresyon tedavisine rağmen ileri derecede dejeneratif artrit gelişmesi üzerine bu kalçalara total kalça artroplastisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients who had admitted to Çukurova University Faculty of Medicine department of Orthopedics and Traumatology between years 1996 and 2009 and diagnosed as avascular necrosis of the femoral head treated by core decompression included to the study. The functional results of this treatment method has evaluated.Material and Method: 33 patients with 44 hips treated with core decompression as a treatment of avascular necrosis of the femoral head included to the study. The grade of avascular necrosis evaluated by Ficat- Arlet grading system. The functional status of the patients evaluated by Harris Hip Score preoperatively, postoperatively and at the end of follow-up. The necessity of further operations, the type of additional operation, time after core decompression and the factors which caused the operation had also investigated.Results: There were 11 female and 22 male patients with the average age of 34.8 years (between 16-57 years). 12 hips were grade 1 (27.3 %), 27 hips were grade 2 (61.4) and remaining 5 hips were grade 3 according to Ficat-Arlet grading system. The average follow-up was 89 months (between 17-171 months). 16 hips (1 grade 1, 11 grade 2 and 4 grade 3) underwent to total hip arthroplasty after core decompression at average of 37.8 months because of development of progressive arthritis.