Femur başı avasküler nekrozunda nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit, platelet/lenfosit oranı prognoza ve evreye etki ediyor mu?
Does neutrophil/lymphocyte, monocyte/lymphocyte,platelet/lymphocyte ratio affect prognosis and stage in femoral head avascular necrosis?
- Tez No: 773333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN BAHADIR TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Femur başının avasküler nekrozu (FBAN) femurun proksimaline kan akışının bozulmasına neden olan travmatik veya travmatik olmayan nedenlerle gelişen iskemi ile osteositlerin ölümü nedeniyle gerçekleşen bir osteonekroz türüdür. FBAN'ın kesin patomekanizması henüz belirsizdir. FBAN'a neden olan altta yatan koşullar; vasküleriteyi etkileyen, osteosit mekanizmasını değişmesine sebep olan çevresel ya da genetik faktörleri içerir. En yaygın etyolojik faktörler olarak kortikosteroid tedavisi, alkol, kırıklar ve eklem çıkıkları olarak bilinmektedir. Tedavi edilmeyen FBAN kalça artroplastisi gerektiren sekonder kalça artritine yol açar. Bu nedenle erken evrelerde tanı ve teşhisi konservatif ya da cerrahi tedavi uygulanabilirliği açısından önemlidir. Klinikte tam kan sayımı (CBC) daha ekonomik ve ulaşılabilirliği daha pratiktir. Tam kan sayımı ile bakılan nötrofil, lenfosit, monosit, platelet miktarları ve bunlar arasındaki oranlar son zamanlarda çeşitli enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan uyaranlara karşı kolay erişilebilir ve güvenilir immün yanıt belirteci olarak hemen hemen tüm tıbbi disiplinlerde kullanılmaktadır. Nötrofil/Lenfosit (NL), Monosit/Lenfosit (ML), Platelet/Lenfosit (PL)oranları genellikle malignite, romatolojik hastalıklar, KOAH ve diğer birçok otoimmün hastalıkta etkilenimleri araştırılmış olmasına rağmen literatürde femur başı avasküler nekrozu ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez kapsamında amacımız, femur avasküler başı tanılı olgularda NL, ML, PL oranlarının prognoza ve evreye göre etkisini incelemektedir. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesine 2012-2022 yılları arasında başvuran ve çalışma dahil edilme kriterlerine uyan 106 ( 30 kadın; 76 erkek) hasta dahil edildi. Çalışma grubu ile demografik özelliklerce eş bir sağlıklı konrol grubu oluşturuldu.Hastane Bilgi sistemi üzerinden hemogram değerleri, Pelvis X-ray ve MR görüntüleri alındı. Çalışma grubuna dahil olan bireyler Ficat-Arlet sınıflandırılmasına göre Evre I,II ve III olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışma grubu ile kontrol grubu nötrofil, lenfosit, monosit, platelet miktarları ve NL, ML, PL oranları açısından kıyaslandı. Gruplar arası karşılaştırılan Lenfosit, monosit, platelet ortalama değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Avascular necrosis of the femoral head (AVNFH) is a type of osteonecrosis that occurs due to ischemia and death of osteocytes due to traumatic or non-traumatic causes that cause impaired blood flow to the proximal femur.The exact pathomechanism of AVNFH is still unclear.The underlying conditions that cause AVNFH include environmental or genetic factors that cause the osteocyte mechanism to change, and these factors affect vascularization.The most common etiological factors are corticosteroid therapy, alcohol, fractures and joint dislocations. Untreated FBAN leads to secondary hip arthritis requiring hip arthroplasty. Early diagnosis is important for correct conservative or surgical treatment. Achieving a complete blood count (CBC) in the clinic is more economical and more practical.The amounts of neutrophils, lymphocytes, monocytes, and platelets measured by complete blood count and their ratios have recently been used as an easily accessible and reliable immune response marker against various infectious and non-infectious stimuli in almost all medical disciplines.Although Neutrophil/Lymphocyte (NL), Monocyte/Lymphocyte (ML), Platelet/Lymphocyte (PL) ratios are generally investigated in malignancy, rheumatological diseases, COPD and many other autoimmune diseases, there is no study on AVNFH in the literature.In this thesis, our aim is to examine the effects of NL, ML, PL ratios according to prognosis and stage in patients with a diagnosis of AVNFH. 106 patients (30 females; 76 males) diagnosed with femoral avascular necrosis between 2012-2022 in Gaziantep University Şahinbey Practice and Research Hospital polyclinic were collected retrospectively from the hospital registry system. A healthy control group whose demographic characteristics matched the study group was formed. Laboratory findings, Pelvis X-ray and MR images were obtained from the Gaziantep University Sahinbey Resarch and Practise Hospital Information system. The individuals included in the study group were divided into 3 groups as Stage I, II and III according to the Ficat-Arlet classification. The study group and the control group were compared in terms of neutrophil, lymphocyte, monocytes, platelet counts and NL, ML, PL ratios. No significant difference was found between the mean values of lymphocytes, monocytes, and platelets compared between the groups (p>0.05).