Anjiotensin dönüştürücü enzim geni insersiyon/delesyon polimorfizminin preeklampsi şiddeti ile ilişkisi
Angiotensin-converting enzyme gene insertion/deletion polymorphism and its association with the severity of preeclampsia
  1. Tez No: 642528
  2. Yazar: ÖZLEM BANU TULMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Preeklampsi sebebi bilinmeyen gebeliğe özgü bir multisistemik hastalıktır. Renin-anjiotensin sisteminin uygunsuz aktivasyonu preeklampside rol oynadığı iyi bilinmektedir. Bu çalışmada Anjiotensin dönüştürücü enzim geni insersiyon/delesyon polimorfizminin preeklampsi şiddeti ile ilişkisinin açığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Yöntem ve Bulgular:Nullipar ya da ilk gebeliğinde preeklampsi hikayesi olan preeklamptik ya da eklamptik 43 gebe çalışmaya alındı. Kesitsel bir gözlem araştırması yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm olguların ayrıntılı obstetrik muayeneleri yapıldı. Olguların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, gebelik haftaları, önceki gebelik öyküleri kaydedildi. Obstetrik ultrasonografileri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 43 hastanın 24'ünde(%55,8) ağır preeklampsi mevcuttu. Geri kalan 19 (%44,2) preeklampsi şiddetli değildi. Hastalık şiddetiyle ADE gen polimorfizmi arasında ilişki gözlenmedi. DD genotipi daha yüksek sistolik kan basıncı ile ilişkili bulundu (p=0,04) Sonuç: Çalışmamızda preeklampsi şiddetinin tahmin edilmesinde ADE gen polimorfizminin faydası olmadığı tespit edilmiştir. DD genotipi preeklamptik gebelerde sistolik kan basıncı yüksekliği için bir risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Bu konuda randomize , prospektif, geniş populasyonlu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pre-eclampsia is a multisystemic, idiopathic pregnancy-specific disorder. The role of inappropriate activation of renin-angiotensin system is well known. In this study it is aimed to elucidate the relationship between angiotensin converting enzyme (ACE) gene insertion/deletion polymorphism and severity of pre-eclampsia. STUDY DESIGN: Pre-eclamptic or eclamptic 43 women who were either nulliparous or had been preeclamptic in their first pregnancy have been included to the study. It was a cross sectional observation study. Thorough obstetric examination was done for each patient. Demographic properties, laboratory findings, gestational ages and obstetric histories were recorded. Obstetric ultrasonographies were performed. Of the 43 patients included, 24 (55.8%) were suffering from severe pre-eclampsia. Other 19 (44.2%) patients were not severely ill. A correlation between preeclampsia severity and ACE gene polymorphism was not found. DD genotype was associated with higher systolic blood pressures (p=0.04). CONCLUSION: In our study, in order to predict pre-eclampsia severity use of ACE gene polymorphism has noyt been established. DD genotype was found to be a risk factor for systolic blood pressure increment in pre-eclamptic pregnants. Randomized, prospective studies with large populations are needed on this subject.