Stewards of the Earth: Islamic environmentalism in classical and contemporary Islamic thought
Yeryüzünün halifeleri: Klasik ve çağdaş İslam düşüncesinde İslami çevrecilik
  1. Tez No: 642531
  2. Yazar: MERVE CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KÜÇÜKURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, iki farklı döneme ait uzmanların Kur'an'daki bir kısım ayetleri yorumlamasını karşılaştırıyor. Birinci dönem yorumları için 4./10. yüzyılları ile 9./15. yüzyılları arasında yaşamış yedi müfessirin tefsir çalışmaları dikkate alınırken, ikinci dönem için modern“eko-İslam”hareketinin akademik savunucularının Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki yorumları dikkate alınıyor. Bu tezde incelenen ikinci dönem yazarlarına göre, İslam geleneği, özellikle Kur'an-ı Kerim, modern bir konsept olan“çevrecilik”ile uyumlu bir şekilde; gezegeninin korunması, hayvan ve bitki hayatlarının himaye edilmesi, ve doğal kaynakların ölçülü kullanımı hakkında öğretiler içeriyor. Bu tez günümüz eko-İslam savunucuları tarafından en çok referans yapılan Kur'an ayetlerini belirleyerek, onların Kur'an ayetlerine getirdikleri yorumlar ile, tarihten çeşitli klasik Sünni müfessirlerin yorumlarını karşılaştırıyor. Böylece eko-İslam'ın köklerinin klasik gelenekten mi geldiğini yoksa İslam düşüncesine yakın zamanda mı eklendiğini inceliyor. İki dönemin yorumlarını karşılaştırdıktan sonra, vardığım sonuç şu ki, bazı düşüncelerin devamlılığının sekteye uğramasına rağmen, İslami Çevreciliğin köklerini klasik İslam düşüncesi geleneğinde görebiliyoruz. Nihayetinde, bu tez yalnızca İslami Çevreciliğin tarihini, kökenini ve gelişimini incelemekle kalmıyor aynı zamanda modern İslam ve onun geleneksel kökleri arasındaki derin ilişkiye ve İslam'ın ana kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'in tefsirinin, modern söylem ve güncel meseleler ışığında nasıl şekillendiğine de ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the interpretations of a set of Qur'anic verses amongst two distinct groups: among traditional Sunni scholarship - represented by the exegetical works of seven scholars living from the 4th/10th to the 9th/15th century - and among modern academic studies of“eco-Islam.”The latter group asserts that the Islamic tradition, and more specifically, the Qur'an, contains teachings that advocate for the preservation of the planet's environment, the safeguarding of animal and plant life and the rationed usage of its natural resources, all of which are in harmony with the modern concept of“environmentalism.”Identifying the Qur'anic verses that these contemporary thinkers use as evidence for the idea of eco-Islam, this thesis compares their interpretations of the Qur'anic verses with the historical interpretations of a range of classical Sunni exegetes to study whether the idea of eco-Islam has roots within the classical tradition or is a recent introduction to Islamic thought. After comparing the two corpuses, I conclude that despite the existence of a number of discontinuities between them, we can indeed see the roots of Islamic environmentalism in the classical Islamic tradition. Ultimately, this thesis sheds light not just on the history, origins and development of“Islamic environmentalism”- a timely issue in and of itself - but also gives insight into the broader relationship between modern Islam and its traditional roots, and how the interpretative practices of Islam's primary textual authority (the Qur'an) have and have not changed in response to modern discourses and contemporary issues.