Yeni medya ile annelik kavramının tüketim kültürü çerçevesinde dönüşümü: Instagram anneleri üzerine inceleme
Transforming the concept of motherhood into a means of consumption with new media: Review on Instagram mothers
- Tez No: 642534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN KAYA DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
.İnternetin hayatımıza dâhil oluşundan beri giderek büyüyen yeri ve değeri, bireylerin hayatına farklı kavramları dâhil ederken, mevcut değerleri ise değişime uğratmaktadır. İnternetin ortaya çıkması ve gelişmesi sonrası oluşan Web 2.0 teknolojisi ile bireylerin hayatlarına sosyal medya platformları girmiştir. Temelinde sosyalleştirme amacını barındıran bu platformlar günümüzde bireylerin ekonomisine katkı sağlayan mecralara dönüşmeye başlamıştır. Bireylerin tüketim davranışlarının yönlendirilmesinde de etkili olan sosyal medya platformları aynı zamanda bireylere yeni meslekler edinebilmeleri için ortamlar sunmaya başlamıştır. Bu çalışmada dünyamızda giderek etkisini artıran sosyal medya uygulamalarının, bireylerin yaşam biçimi haline dönüşürken, beraberinde getirmiş olduğu değişimler annelik ve tüketim kavramı çerçevesinde incelenmektir. İnceleme alanı olarak seçilen Instagram'da“Instagram anneleri”adı verilen takipçi sayısı yüksek anne hesapları ele alınmış ve bu bağlamda takipçi sayısı yüksek 10 adet Instagram annesi ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Özellikle ele alınan Instagram uygulaması, anneliğin zaman içerisinde geçirdiği modern olarak tabir edilebilen dönüşümünün ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Önce kadın, sonra anne kavramlarında zaman içerisinde yaşanan modern dönüşümlerin, farklı tüketim alışkanlıklarını hayatımıza nasıl dâhil ettiği bu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the ınternet has been included in our lives, it has been changing existing values while incorporating different concepts into one's life and its great place and value. Social media platforms have entered the lives of the units with Web 2.0 technology, which is realized after the emergence and development of the Internet. These platforms, which are based on the aim of socialization, have started to turn into mediums that contribute to the economy of individuals today. Social media platforms, which are also effective in directing individuals ' consumption behaviors, have also begun to provide individuals with environments for acquiring new professions. In this study, social media practices, which are increasing in effect in the world, are examined in the context of the changes that are brought about as one turns to the way one lives, within the framework of motherhood and consumption.“Instagram Instagram mothers”, which was selected as a field of review, were considered to account for high number of followers, and in this context, 10 Instagram mothers with high number of followers were interviewed. The Instagram app, which is particularly taken up, is playing a big role in the emergence of the modern-day single-mindedness that the mother has passed through over time. In this study, he examined how modern transformations that live in time, first in the concepts of women and then mothers, incorporate different consumption habits into our lives.