An exploratory research on social media-induced fear of missing out and motherhood experiences based on social comparison theory
Sosyal karşılaştırma teorisi temelinde sosyal medya kaynaklı gelişmeleri kaçırma korkusu ve annelik deneyimleri üzerine keşifsel bir araştırma
  1. Tez No: 810231
  2. Yazar: EZGİ KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Günümüzde İnternet ve sosyal medya, bireylerin ve şirketlerin günlük yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medya, insanların iletişim kurma şeklini değiştirerek, diledikleri zaman istedikleri kişiyle iletişim halinde olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, sosyal medya bilgilendirme aracı olarak hizmet vermekte, bireyler çok büyük miktarda bilgiye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu dijitalleşme, tüketim alışkanlıklarının da değişmesine neden olmuştur. Bireyler web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi alışveriş yapabilmektedirler. Sosyal medya üzerinden verilen linkler, satın almayı bir tıklama ile mümkün kılarak süreci kolaylaştırmaktadır. Sosyal medya, bireyler için sosyal ve bilgilendirici bir araç olarak hizmet etmektedir. Bu mecranın kolaylaştırıcı niteliğinin yanı sıra dezavantajları da vardır, bu dezavantajlardan biri de sosyal medya üzerinden tanımlanan ve ele alınan FOMO isimli kavramdır, bu kavram diğer kişilerin ne yaptıklarına dair güncel olma isteği, bağlı kalma isteği, uyum sağlamakla ilişkilidir, ayrıca olumsuz duyguların deneyimlenmesini içerir. Bireyler sosyal medyayı aşırı kullanmaya başladıklarında, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımları problemli seviyeye gelebilir. Bu çalışma, 0-2 yaş arası çocuğu olan yeni anneler üzerindeki FOMO kavramının sosyal medya ve tüketim pratikleri üzerinden incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın bulgularına göre, yeni annelerin sosyal medyayı kullandıkları ve yararlandıkları, sosyal medyanın bu avantajlarının sosyal medyayı aşırı kullanmaya başladıkları ve FOMO yaşadıklarında dezavantaja yol açtığı tespit edilmiştir. FOMO kavramının anneler üzerinde duygusal etkilerin bulunmaktadır, ayrıca tüketim pratiklerini de etkilemektedir. Bunların yanı sıra, çalışmada yeni annelerin FOMO ile başa çıkma yolları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet and social media have become an important part of the daily life of individuals and companies. Social media has changed the way people communicate, enabling them to be in touch with anyone at anytime they would like. In addition, social media serves as an informative tool, individuals can easily reach a vast amount of information. This digitalization has also led to changes in consumption habits. Many people engage in online shopping through websites and social media. The links provided via social media makes the purchase possible with a click, it facilitates the process. Social media serves as a social and informative tool for individuals; besides its facilitative nature, social media also has disadvantages, one of these drawbacks for people is the concept named FOMO, which is a defined and evaluated based on social media, is related to being up to date with what other people are doing, the need to be connected and to fit in, and experience of negative feelings. When individuals start overusing social media, their usage of smartphones and social media might become compulsive. This study aims to evaluate the FOMO construct on new mothers with children aged between 0-2 years, in means of social media and consumption practices. According to the findings of the study, it was detected that new mothers make use and benefit from of social media, these advantages of social media lead to disadvantages as they start overusing social media and experience FOMO. FOMO has emotional outcomes on mothers, also affecting consumption practices. In addition, the ways new mothers cope with FOMO were identified.