Fen Bilgisi öğretmenlerinin kariyer motivasyonlarının okul bağlamı değişkenleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between science teachers' career motivations with school context variables
  1. Tez No: 642542
  2. Yazar: NURCAN DAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada okul bağlamı değişkenlerinin (disiplin sorunları, okul idaresi desteği, veli ilişkileri, iş arkadaşları, değer uyumu, zaman baskısı ve aidiyet duygusu) fen bilgisi öğretmenlerinin kariyer algı ve motivasyona olan katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma örneklemi, basit tesadüfi örneklem seçimi kapsamında 2018-2019 Eğitim- Öğretim yılı ikinci döneminde Muğla ili 13 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel ortaokullarda görev yapan 151 fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır.“Kişisel Bilgi Formu”,“FIT Choice Ölçeği”ve“Algılanan Okul Ortamı Ölçeği”araştırmada kullanılan ölçme araçlarındandır. Veriler Pearson korelasyon testi, varyans analizi (ANOVA) ve regresyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, kariyer seçimini fen bilgisi öğretmenliği olarak belirleyen öğretmenlerin kariyer algı ve motivasyonlarının orta düzeyde; kariyer motivasyon ortalamalarının ise algı ortalamalarından daha yüksek olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin algılanan okul ortamı değişkenlerine ait betimsel analiz bulgularına göre aidiyet ve yönetim desteği alt boyutlarının ortalamalarının en yüksek olduğu, disiplin sorunlarının ise en düşük olduğu görülmüştür. Okul bağlamı değişkenlerinden velilerle olan ilişki alt-boyutunun öğretmen kariyer algı ve motivasyonları ile en yüksek pozitif yönde ilişkide olduğu tespit edilmiştir. Algılanan okul ortamı değişkenlerin, fen bilgisi öğretmenlerin kariyer algılarına ait varyansın %23'ini; kariyer motivasyonlarına ait varyansın ise %42'sini açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study was to examine the contributions of school-contextual variables to in-service science teachers' career motivations. variations to the career perception and motivation of Science teachers. A correlational research method was utilized. In the study a total of 151 in-service science teachers from thirteen Districts of National Education Directories in Muğla Province. Data were collected in the Spring semester of 2018-2019 academic year. A personal information form, FIT Choice Scale and 'School Climate Scale were used as data collections tools. Several statistical analysis techniques including Pearson correlation, analysis of variance (ANOVA) and regression were used to analyze the data. Analysis showed that in-service teachers' career perceptions and motivations were at medium level. As for school-contextual variables, it was found that belonging and the supervisor supports were high whereas discipline problems was at low level. Pearson correlation analysis showed that among school-context variables, the relations with parents had the strongest correlation coefficient with teachers' career perception and motivation. Regression analysis resulted in that school-contextual variables explained the %23 of variances in the career perceptions of in-service science teachers; the %42 of the variances in their career motivation.