Primer sezaryen vakalarında servikal açıklığın niş oluşumuna etkisi
Effect of cervical dilatation on niche formation in primary caeserian cases
  1. Tez No: 642550
  2. Yazar: ECE BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda, primer sezaryen olan hastalarda postoperatif niş gelişimi ile sezaryen öncesi servikal açıklık ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.02.2019 tarihi ile 01.02.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde primer sezaryen olan 88 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Hastalar servikal açıklık olmayanlar ve servikal açıklığı 4 cm'in üzerinde olanlar şeklinde 44 hastadan oluşan iki gruba ayrılmıştır. Hastalar postoperatif 6. ayda ultrason ile muayene edilmiş, niş oluşumu ve nişe bağlı yakınmalar açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda sezaryen sırasında servikal açıklığı olmayan hastalarda niş oluşumu %34 (n=15), servikal açıklığı olan hastalarda %50(n=22) olarak bulunmasına ragmen her iki grup arasında niş oluşumu açısından istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Ancak servikal dilatasyonu olmayan hastalarda niş yüksekliği, tabanı, alanı ve grade'i daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bizim çalışmamızda, servikal dilatasyonu olmayan ve dolayısıyla uterus alt segmentin daha kalın olduğu hastalarda niş yüksekliği, tabanı, alanı ve grade'i daha yüksek olduğu bulunmuştur. Her iki grup arasında klinik farklılık görülmemekle birlikte, bu tür vakalarda niş alanının daha büyük olmasını engellemek adına çeşitli önlemler alınarak farklı teknikler kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the relationship between postoperative niche development and cervical opening before cesarean section in patients with primary caesarean section. Materials and methods: 88 patients who had primary cesarean section with different indications were included in the study. Our study was designed as a prospective case control study. Patients without cervical opening and patients with cervical opening over 4 cm were divided into two groups, each with 44 patients. At post operative 6 months they were examined by ultrasound and were evaluated for niche formation and niche related complaints. Results: As a result of the study, niche formation was found to be 34% (n=15) in patients without cervical opening during cesarean section and 50% (N=22) in patients with cervical opening, but there was no statistical difference between the two groups in terms of niche formation. However, patients without cervical dilatation were found to have higher niche height, base, area and grade. Conclusion: In our study, we found that niche height, base, area and grade were higher in patients with no cervical dilatation and therefore had thicker lower segment of the uterus. Although there are no clinical differences between the two groups, different techniques can be used in such cases by taking different precautions to prevent the niche area from becoming larger.