İkinci Meşrutiyet Dönemi eğitim gelişmeleri ve dönem eğitiminin toplumsal altyapısının zihniyet değişimi
Educational developments in The Second Constitutional era and the mentality change in the social infrastructure ofeducation
  1. Tez No: 642552
  2. Yazar: ABDURRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Tarih, Education and Training, Sociology, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
23 Temmuz 1908 yılında Meşrutiyet'in yeniden ilan edilmesiyle birlikte başlayan II. Meşrutiyet dönemi, Türk modernleşmesi açısından kritik bir dönem olarak kabul edilmektedir. Tarihsel bağlamda Osmanlı Devleti ile Cumhuriyet Dönemi arasında bir geçiş dönemi olması sebebiyle, bu dönemde gerçekleşen gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihini kavrayabilmek için ehemmiyet arz etmektedir. II. Meşrutiyet dönemi öncesinde başlayan ve dönem içerisinde de devam eden Batılılaşma ve modernleşme faaliyetleri, Osmanlı toplumu ve toplumsal kurumları üzerinde ciddi değişikliklere neden olmuştur. Söz konusu değişiklikler, Osmanlı Devleti'nin eğitim sistemini de etkilemiştir. Sultan II. Abdülhamit döneminde başlayan büyük çaplı eğitim reformları, II. Meşrutiyet döneminde de devam etmiştir. Devletin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten ancak eğitim yoluyla çıkılabileceğini düşünen aydınlar ve devlet adamları, bu dönemde eğitime ve eğitime yönelik ıslahat çalışmalarına yoğun ilgi göstermişlerdir. Bu çalışmada II. Meşrutiyet dönemindeki eğitim süreci incelenmiş, eğitim yönelik gelişmeler toplumsal boyutlarıyla birlikte irdelenmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın yöntemi ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmaya ilişkin temel kavramlar aktarılmıştır. Üçüncü bölümde döneme yönelik gelişmeler ve II. Meşrutiyet döneminde eğitimin işleyişi ve eğitim kurumları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, dönem eğitiminde gerçekleşen yenilikler ve tartışmalar sosyolojik olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Second Constitutional Era begins with the re-announcement of the Constitutional Era on July 23, 1908.This period has a criticalimportance in the context of Turkish modernization. This period is important in order to understand the recent history of the Republic of Turkey as it is a transitional period between the Ottoman Empire and the Republic Era. Westernization and modernization Movements before and after the Second Constitutional Period, caused serious changes on the Ottoman society and Ottoman social institutions. Changes during the period also affected the Education system of the Ottoman Empire. Large-scale Educational reforms that started with westernization continued during the Second Constitutional Era. Intellectuals and bureaucrats who thought that the state could be saved only through education showed great interest in Educational activities in this period. In this study, the education process in the Second Constitutional Era was examined and Educational developments were examined with their social dimensions. In the first part of the study, the method of the study is discussed. In the second part, the basic concepts of the study are discussed. In the third part, political developments, Educational processes and Educational institutions are analyzed. In the last part, innovations and discussions that took place during the period are examined sociologically.