İslam felsefesinin sanata yansıması ve bir uygulama örneği
Islamic philosophy in arts and an example of its application
- Tez No: 642553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Güzel Sanatlar, Education and Training, Philosophy, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
“İslam felsefesinin sanata yansıması ve bir uygulama örneği”başlıklı araştırmada, tasavvufun bir konusu olan vahdet-i vücut ve sabit öz konularına yer verilmiş olup ayrıca bu konuların sanata olan yansımaları ele alınmıştır. İslam Felsefesinde yer almış olan“vahdeti vücut”ve“ayan-i sabite”konularının sanat ile olan ilgisinden ve felsefi içeriğinden dolayı bu çalışmanın alana katkı getireceği düşünülmektedir. Felsefenin insana sunduğu geniş bakış açısı düşünüldüğünde, İslam dininde felsefenin önemli bir yere sahip olduğu ve derin bir felsefi yaklaşım içinde olduğu görülmüştür. İslam felsefesinde ve İslam sanatında manevi duygu, ruha yönelme önemlidir. Sanat alanında da manevi duygu sık sık sanatçılar tarafından ele alınmıştır. Özellikle Kandinsky manevi duygu ve sanatı derinlemesine incelemiştir. Sanatta manevi duygunun önemine değinen sanatçı, çalışmalarında da manevi duyguyu yansıtmıştır. İslam felsefesinde önemli olan manevi duygu kültürümüzü de etkilemiştir. Hat sanatçılarımız ve bazı çağdaş sanatçılarımız manevi duyguya eğilerek ya da İslam felsefecilerinin düşüncelerinden yola çıkarak eserler üretmiştir. Felsefenin İslam dini içerisinde yer almasından dolayı araştırmacı,“vahdeti vücut”ve“ayan-i sabite”konularını ele almıştır. Araştırmada; kültürü ilgilendiren ve İslam felsefesinde yer alan bu konunun önemli olduğu düşünülerek, Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinin bu konuyu bilmeleri ve ders olarak görmeleri gerektiği düşünülmektedir. Araştırma; nicel yöntemlerden başarı testi, ön- son resim değerlendirmesi ve nitel yöntemlerden ön- son metin değerlendirmesi ile tamamlanmıştır. Bulgular kısmında başarı testi ile yaş, cinsiyet, sınıf ve üniversiteler arası farklılıklar değerlendirilmiştir. Ön- son resim ve ön-son metin ile öğrencilerin yaratıcılıkları ve felsefi açıklamaları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sanat kültürü, kültür ise sanatı tamamlar. Felsefe ve bilim ise her ikisine ayna tutar. Sanat öğrencilerinin, kültürlerine sahip çıkması ve kendilerini tamamlayabilmeleri için felsefe, İslam felsefesi gibi dersler görmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research entitled 'Islamic philosophy in arts and an example of its application' looks into vahdet-i vücut, which is one of the topics of mysticism and sabit öz. It also discusses how these topics are reflected in arts.“Vahdet-i Vücut”and“ayan-i sabite”. which are included in Islamic philosophy are found useful because of their relation to arts and the philosophical content they have. When the broad perspective that philosophy offers to human is considered, one can understand that philosophy has a big role in İslam, which takes a deep philosophical approach.In the philosophy and art of İslam, spiritual feeling and orientation to the soul are prominent. In the fıeld of art, spiritual feelings are utilized. Kandinsky examined spiritual feeling and art in depth. He mentioned the importance of spiritual feeling and reflected this in his work. Spiritual feeling that is important in Islamic philosophy has also influenced our culture. Our calligraphists and some of our contemporary artists focused on spiritual feeling or they produced work based on the thoughts of Islamic phılosophers.The researcher carried out the study on“vahdet-i vücut”and“ayan-i sabite”since philosophy is focused on m İslam. The researcher thınks that because these topics are related to our culture and important in Islamic philosophy, student artists should know and leam about these as a part of their curriculum. Research:achievement test from quantiative methotds, pre-final Picture evaluation and qualitative. The metod is completed with the evaluation of the pre-final text. Success in the finding section test, differences between age, gender, class and universities were evaluated. Pre- end creativity and philosophical explanations of students with pictures and pre-final text. It was evaluated. As a result, culture of art complements art. Philosophy and science are both mirror amount. Art students have their culture come out science and themselves. In order to be able to complete, courses such as pilosophy and Islamic philosophy are required.