Ergenlerde erken dönem uyumsuz şemalar ile yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between early dsorddering schemes and eating atitude in adolescents
- Tez No: 642571
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Bu çalışma ile ergenlerde erken dönem uyumsuz şemalar ile yeme tutumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Ergenlerin yeme tutum ve davranışları ile yeme bozukluklarının altında yatan şemaların ortaya çıkmasının sahada çalışma alanında veri toplamak için faydalı olacağı düşünülmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, ergenlerin yeme tutum ve davranışları ile erken dönem uyumsuz şemaları arasındaki ilişki olup olmadığını saptayabilmektir. Gereç ve Yöntem: Örneklemdeki bireylere araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu,10-16 Yaş Çocuk ve Ergenler İçin Erken Dönem Uyumsuz Şema Ölçekler Takımı (ÇEŞÖT) ve Yeme Tutum Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study the relation between early maladaptive schemas and eating attitude was examinedin adolescents. Objective: The aim of this study is to determine whether there is a relationship between eating attitudes and behaviors of adolescents and their early maladaptive schemas. Materials and Methods: Personal Information Form was used, which was prepared by researchers in order to determine the socio demographic data, Early Maladaptive Schema Questionnaires Set for Children and Adolescents between the ages of 10-16 and also Eating Attitude Test scales were applied.It was designed in the relational screening model in the analysis of the data and was prepared within as the part of the examination of individuals in terms of the specified variables. The obtained data was analyzed by the usage SPSS analysis, the relation between these variables in individuals was revealed and the results were discussed in the previously mentioned literature. Findings: In conclusion of the research, the sub-dimensions of the information that was obtained significantly predicted eating attitude in children and youth schema scale. It was found to be a significant predictor of self-disapproval, inadequate self-control and rightfulness eating attitudes from early schemas. There was a poor and positive relation between the emotional deprivation subscale total score and the eating attitude scale score. Result: These results indicate that there is a significant relationship between early maladaptive schemas and eating attitude. There are needs for longitudinal studies in which the cause-effect relationship is evaluated and other factors related to eating attitude are handled together in a larger sample.