Diz osteoartritinde ESWT ve lazer tedavisinin klinik parametreler üzerine etkileri
The effect of ESWT and HİGH intensity laser therapy on clinical parameters in KNEE osteoarthritis
- Tez No: 642572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, diz osteoartritinde ESWT ve HILT tedavilerinin klinik parametreler üzerine etkinlik ve güvenirliklerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve primer diz osteoartriti tanısı konulan 40-75 yaş arası 60 hasta alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ESWT (3 seans/hafta, toplam 6 seans) ikinci gruba HILT (5 seans/hafta, toplam 10 seans) tedavileri 2 hafta süre ile uygulandı. Tüm hastalara diz çevresi kasları güçlendirme egzersizleri ev programı şeklinde önerildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 6.haftada Görsel Analog Skala (GAS), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index), Lequesne algo-fonksiyonel diz indeksi ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı fark yoktu. Her iki grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve tedavi sonrası 6.hafta GAS (p=0,001), WOMAC ağrı, sertlik ve fiziksel fonksiyon (p=0,001) ile Lequesne indeksi skorlarında (p=0,001) anlamlı bir iyileşme saptandı. Gruplar arası değerlendirmelerde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Diz osteoartritinde ESWT ve HILT tedavileri ağrı, hastalık şiddeti ve fiziksel fonksiyon üzerine etkili ve güvenli tedavilerdir. Çalışmamızın sonuçları, günlük klinik pratiklerimize ışık tutabilecek niteliktedir. Ancak bu konuda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare the effectiveness and reliability of ESWT and HILT treatment modalities on clinical parameters in knee osteoarthritis. Material and Method: A total of sixty patients between the ages from 40 to 75 attending Gaziantep University Department of Physical Medicine and Rehabilitation as outpatients and were diagnosed with primary knee osteoarthritis were included in our study. The patients were randomly divided into two groups. The first group received ESWT treatment (3 times weekly for a total of 6 sessions), and the second group received HILT treatment (5 times weekly for a total of 10 sessions), for two consecutive weeks. Home programme of exercises to strengthen the muscles around the knee was recommended yo all patients. The patients were evaluated at baseline, at the end of treatment period and 6-week after the end of treatment period with Visual Analogue Scale (VAS), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) and Lequesne's algofunctional knee index. Results: Demographic characteristics were significantly diffrent between two treatments groups. Both treatments group showed a significant improvement in VAS score (p=0,001), WOMAC pain, stiffness and physical function scores (p=0,001) and Lequesne's index scores (p=0,001) at the end of treatment period and 6-week after the end of treatment period compared top pre-treatment period. There was no significant difference between the groups. Conclsuion: ESWT and HILT are effective in reducing pain and disease severity, and improving physical function in patients with knee osteoarthritis with safe profile. Our results may shed light on our daily clinical practices. However more comprehensive studies are needed.