'TÜBİTAK Bilim Genç' web sayfasındaki bilim videolarının öğretmen adaylarıyla yenilikçi fen deney kriterlerine göre incelenmesi
Investigation of science videos in web site of 'TUBITAK Bilim Genç' with pre-service teachers according to innovative science experiment criteria
  1. Tez No: 642584
  2. Yazar: ALİ ÇİYANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TÜRKOGUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada ''TÜBİTAK Bilim Genç'' web sayfasındaki bilim videolarının fen bilgisi öğretmen adaylarıyla, yenilikçi fen deney kriterlerini kullanarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı'ndaki fen öğretimi laboratuvar uygulamaları I dersini alan üçüncü sınıftaki birbirine denk iki sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz (yansız) atama yöntemine göre bu iki sınıftan biri deney 1 grubu (n:24) diğeri de deney 2 grubu (n:25) olarak belirlenmiştir. Çalışmada karma yöntem türlerinden iç içe deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise yarı deneme modellerinden rotasyon modeli benimsenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Yenilikçi Fen Deney Kriterleri (YFK)”ölçeği ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın YFK ölçeğinden elde edilen nicel veriler analiz edilerek, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı gözleminden elde edilen nitel veriler ile desteklenmiştir. Nicel verilerin istatistiksel analizleri SPSS programı ile yapılarak betimsel değerleri verilmiştir. Görüşme formundan elde edilen nitel verilerin içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel verilerin nicel verilere desteklemekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. TÜBİTAK Bilim Genç bilim videoları ile deney tasarlayan öğretmen adaylarının, probleme dayalı öğrenme senaryolarıyla deney tasarlayan öğretmen adaylarına göre, YFK ölçeğinin ön test ve son test ortalama puanları arasındaki farkın yüksek ve önemli olduğu belirlenmiştir.“TÜBİTAK Bilim Genç”bilim videolarına uygun deneylerin tasarlanıp uygulanmasıyla elde edilen nicel verilerin analizleri sonucunda; deney malzemelerinin ulaşılabilir nitelikte, deneylerin uygulaması kolay, kurgulanması ve düzenlenmesi uygun deneyler olduğu sonucuna varılmıştır.“TÜBİTAK Bilim Genç”bilim videolarının öğrenci düzeyine uygun, öğretmen adaylarını heyecanlandırdığı ve onların hayal gücünü harekete geçirdiği, dersin kazanımlarıyla ve günlük hayatla ilişki kurduğu, karşılaşılan problemlere çözüm önerisi getirebildiği tespit edilmiştir. Probleme dayalı deney senaryoları ile deney tasarlayan öğretmen adaylarının senaryo yazımı ve deney tasarlamalarındaki eksikliklerinden dolayı YFK ölçeğinin alt boyutları arasındaki korelasyon değerlerinde azalan ilişki ortaya çıkmıştır. Deney 1 ve deney 2 grubundaki öğretmen adaylarının ortak görüşlerinde öğretmen adaylarının renkli, sesli, günlük yaşamla ilişkili, ilgi çekici, kolay anlaşılan, yönergesi olan, basit ve ucuz malzemeler ile yapılan deneylere daha yatkın oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine science videos on '' TUBITAK Bilim Genç '' web site with pre-service teachers using innovative science experiment criteria. The study was held with two equivalent third year classes taking“Laboratory Applications in Science Teaching-I Course”in their autumn semester of the 2019-2020 academic year at the Department of Mathematics and Science Education at Dokuz Eylul University Buca Faculty of Education. According to the random assignment method, one of these two classes was determined as the experimental 1 group (n: 24) and the other as the experimental 2 (n: 25). In this study, of nested experimental design which is one of mixed method types was used. In the application part of the study, the rotation model was adopted from the quasi-experimental models. In this study,“Innovative Science Experiment Criteria (ISEC)”scale and“Semi-Structured Interview Form”were used to collect data. The quantitative data obtained from the ISEC scale of the study were analyzed and supported by a semi-structured interview form and qualitative data obtained from the observation research. Quantitative data were analyzed with SPSS program and descriptive values were given. The content analysis of the qualitative data obtained from the interview form was made. According to“TUBITAK Bilim Genç”science videos, the difference between the pre-test and final test average scores was determined to be high and significant for the pre-service teachers who designed by problem-based learning scenarios. As a result of the analysis of quantitative data obtained by designing and applying experiments suitable for“TUBITAK Bilim Genç”science videos; It is concluded that the experimental materials are easy to implement and suitable for regulation. It has been detected that“TUBITAK Bilim Genç”science videos are found to be suitable for the student level, to excite the pre-service teachers and to stimulate their imagination, to relate to the gains of the course and to daily life, and to offer solutions to the problems encountered. Due to the shortcomings of the pre-service teachers who designed experiments with problem-based experimental scenarios and writing scenarios and experiments there was a decreasing relationship between the sub-dimensions of the ISEC scale. In accordance with the interviews conducted with the pre-service teachers, it was determined that the pre-service teachers were more prone to experiments with colorful, audible, daily life-related, interesting, easily understood, the directive is, simple and cheap materials.