İslami finans ve Türkiye'de geleceği
Islamic finance and future in Turkey
  1. Tez No: 642585
  2. Yazar: SEÇİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İslami finans, bankacılık faaliyetlerinin İslam dini kuralları çerçevesinde yürütülmesi olarak tanımlanabilmektedir. Katılım bankalarının ortaya çıkış nedeni faizi reddeden kesimlerin ellerindeki fonlarını ekonomiden çekmesidir. Bu durum ekonomideki dengeyi olumsuz yönde etkilediği için yeni bir bankacılık arayışını ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de ve dünyada katılım bankacılığı farklı zamanlarda gelişme göstermiştir. Türkiye'de katılım bankacılığı statüsünde altı adet banka hizmetlerini sürdürmektedir. Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren katılım bankaları faturasız yapılan işlemlerden kaçındığı için devletin vergi gelirlerini ve milli geliri arttırmaktadır. Dünya'da ise 1975 yılında kurulan İslami Kalkınma Bankası katılım bankacılığı alanında bir dönüm noktası olmuştur. Malezya katılım bankacılığında önemli bir konuma sahiptir. Türkiye'nin 2025 yılında ulaşması beklenen finansal büyüklükler bulunmaktadır. 5 yıl sonra katılım bankalarının aktif büyüklüğünün %15 olması beklenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de katılım bankacılığının bankacılık sektörü içerisindeki yeri, fon toplama ve fon kullandırma yöntemleri, katılım bankalarının 2025 yılında ulaşabileceği finansal büyüklüklerin ve katılım bankalarının geleceğinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic finance can be defined as the execution of banking activities within the framework of Islamic religious rules. The reason for the emergence of participation banks is that those who refuse interest withdraw their funds from the economy. As this situation adversely affected the balance in the economy, it created a search for a new banking. participation banking in Turkey and in the world has developed in different times. participation banking in Turkey has been six bank services in status. The participation banks operating in Turkey are increasing the state's tax revenue and national income for prepaid avoid the transaction. The Islamic Development Bank, established in 1975, has become a turning point in the field of participation banking in the world. Malaysia has an important position in participation banking. In 2025 there are expected to reach Turkey's financial figures. The asset size of participation banks is expected to be 15% after 5 years. in the place of the banking sector participation banking in Turkey In this study, fund collection and utilization methods, participation banks was aimed to examine the future of the financial magnitude of the reach and participation banks in 2025.