Determinants of credit use of households in Turkey: The effect of covid-19
Türkiye'de hanehalkı kredi kullanımının belirleyicileri: Covid-19 etkisi
- Tez No: 723585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de hanehalkı kredi kullanımını hangi faktörlerin etkilediği ve Covid-19 döneminin hanehalkı kredi kullanımı üzerindeki etkilerinin neler olduğu araştırılmaktadır. Ayrıca, Türk hanehalkının banka tercihini etkileyen faktörler de irdelenmektedir. Çalışma anket yöntemiyle yapılmaktadır. Katılımcıların demografik özellikleri ile kredi kullandıkları zaman dikkate alınan faktörler, etkili olan faktörler ve banka tercihi için dikkate alınan faktörler arasındaki ilişki tek yönlü varyans analizi ve t testi ile SPSS programında analiz edilmektedir. Diğer yandan dikkate alınan, etkili olan ve banka tercihi faktörleri ile demografik ve Covid-19 faktörlerinin; hanehalkı kredi kullanımı üzerindeki etkileri Yapısal Eşitlik Modeli ile Stata programıyla analiz edilmektedir. Bir ihtiyacın ortaya çıkmasının, nakit sıkıntısı içinde olunmasının, ve başka bir borcu / krediyi kapatma isteğinin; kadınların kredi kullanım kararında erkeklere göre daha çok etkili olduğu görülmektedir. Buna ilave olarak; kadınların banka tercihinde bulunurken erkeklere göre faiz oranlarına karşı daha hassas olduğu bulunmaktadır. Bireylerin çocuk sayısı, yaşı ve aylık gelir seviyesi hanehalkının faizsiz (İslami) finans tercihini etkilemektedir. Ekonominin genel görünümü, ekonominin geleceğine yönelik beklenti ve politik gelişmeler; hanehalkının kredi kullanırken dikkate aldığı en önemli faktörlerdir. Hanehalkı kredi kullanırken etkili olan faktörler için; nakit sıkışıklığı içinde olunması en kayda değer faktördür. Müşteri ilişkilerinden memnuniyet; hanehalkının banka tercihi üzerinde en güçlü etken olarak gözükmektedir. Çocuk sayısı, yaş ve medeni durum hanehalkının kredi kullanımı üzerinde sırasıyla en etkili demografik faktörlerdir. Son olarak, Covid-19 döneminin hanehalkı kredi kullanımını önemli ölçüde etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that which factors determine the credit use of households and what the effects of Covid-19 period have been on the credit use of households in Turkey. Furthermore, it is also examined what factors influence the bank preference of Turkish households. The study is done with survey methodology. The relationship between the demographical features of attendees and the factors taken into consideration, factors that are influential while using credit and factors taken into consideration for the bank preference is analysed with one-way ANOVA and t-test via SPSS. On the other hand, the effects of factors taken into consideration, factors that are influential, factors for the bank preference and the effects of demographic and Covid-19 factors on the credit use of households are analysed with Structural Equation Model (SEM) via STATA. It's seen that arising the need, having cash shortage and the willingness to close another debt or credit are more influential in the decision of females to use credit compared to men. Moreover, it's found that females are more sensitive in terms of interest rates compared to men while choosing a bank. The number of children, the age and the monthly income level of individuals influence the interest free (Islamic) finance preference of households. The general outlook of the economy, expectation for the future of the economy and political developments are the most important factors that households take into consideration while using credit. For the factors that are influential when households use credit, having cash shortage is seen to be the most remarkable factor. Satisfaction with customer relations is found to be the most powerful factor on the bank preference of households. The number of children, the age and the marital status of individuals are the most influential demographic factors on the credit use of households, respectively. Lastly, it's reached that Covid-19 period has significantly affected the credit use of households.