Cooperation with İnterpol against foreign terrorist fighters: The case of Turkey
Yabancı terörist savaşçılara karşı Interpol ile işbirliği: Türkiye örneği
  1. Tez No: 642592
  2. Yazar: YAKUP SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yabancı Terörist Savaşçılar (YTS) terörist saldırılar gerçekleştirmek adına dünya genelinde seyahat ettikleri için, bu büyüyen problemi uluslararası düzeyde ele almak hayati önem taşımaktadır. Bu tez, bir ülkenin YTS'lere karşı Interpol ile nasıl iş birliği yaptığını incelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle, ulusötesi terörizme karşı uluslararası polis iş birliğinin yöntemlerini, başarılarını ve sınırlarını açıklamayı hedeflemektedir. Bir vaka çalışması olarak, bu tez özellikle Türkiye'nin YTS'lere karşı Interpol ile iş birliğine odaklanmaktadır. İş birliğinin yöntemlerini açıklarken, bu tez, iş birliğinin YTS'lerin hareketini engellemede nasıl etkili olduğunu ve Türkiye ile Interpol arasındaki iş birliğini kısıtlayan faktörleri araştırmaktadır. Bu çalışma, YTS tehdidinin ortadan kaldırılmasında bazı faydalar elde edilmiş olmasına rağmen, daha iyi sonuçların elde edilmesi için daha geniş bir iş birliğinin önünde hala engeller olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because Foreign Terrorist Fighters (FTFs) travel worldwide to perpetrate terrorist attacks, it is vital to tackle this growing issue at international level. This thesis aims to examine how a country cooperates with Interpol against FTFs. By doing so, it aims to elucidate the methods, achievements, and limits of international police cooperation against transnational terrorism. As a case study, this thesis focuses specifically on Turkey's collaboration with Interpol against FTFs. While describing the methods of cooperation, it explores how this collaboration has been effective in stemming the movement of FTFs and the factors limiting the cooperation between Turkey and Interpol. This study concludes that even though some benefits have been achieved in eliminating the FTF threat, there are still obstacles to a broader cooperation that would yield better results.