Afganistanda askeriye harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde etkisi
Impact of military expenditure on economic growth of Afghanistan
  1. Tez No: 642593
  2. Yazar: KHALILULLAH HASSANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma vektör otoregresif modeli ve Granger nedensellik testi (1980) kullanarak 2004 ve 2018 arasında Afganistanın askerıye harcamasının ekonomik büyümesinin etkisini tahmin etmektedir. Bu modelde ekonomik büyüme bağımlı değişkeni olup askeriye harcama ve işsıslık bağımsız değişkenler olarak belirlenmektedir. Bu çalışmanın bulgusu, 2004 ve 2018 arasında Afganistanın askeriye harcamasının ekononomik büyümeye etkisi olmamasıdır. Ayrıca, Granger nedensellik testinden ekonomik büyümeyi etkileyen politika değişiklikler askeriye harcamanın degişmesinin nedeni olurken askeriye harcamayı etkileyen politika değişiklikler ekonomik büyümesinin değişmesinin nedeni olmadığını bulunmaktadır (tek yönlü nedensellik). Ortak teste göre askeriye harcamayı ve işsızlığı etkileyen politika değişiklikler ekonomik büyümesinin nedeni olup işsızlığı ve ekonomik büyümeyi etkileyen politika değişiklikler ise askeriye harcamanın nedeni olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This empirical and analytical study for the period of 2004-2018 estimates and considers the impact of arms expenses on economic growth of Afghanistan by applying the VAR model and VAR Granger causality (1980). The model is run by having the dependent(predicted) variable of economic growth and independent(predictors) variable of military spending and employment. Ultimately, this analysis revealed that arm expenses does not have a significant effect on the economic growth of Afghanistan for the 15 years period from 2004-2018. And after running the Var Granger causality it revealed that if some policy changes accrue to the GDP or economic then it will cause the military expenditure (unidirectional causality) and policy changes to the military expenditure will not cause GDP. According to the joint test, it is seen that if some policy changes accrue to the employment and military expenditure so it will cause GDP, if some policy changes accrue to the employment and GDP so it will cause military expenditure.