Dynamic assessment of the use of metadiscourse markers in EFL writing
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin yazılarındaki üstsöylem belirleyici kullanımının dinamik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 642594
  2. Yazar: BÜŞRA ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU İNAN KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üstsöylem belirleyicileri, yazar ve okuyucular arasındaki iletişimi geliştiren araçlardır. Bu çalışma, Vygotksy' nin potansiyel gelişim alanı içerisindeki kooperatif diyalog fikrine dayanan etkileşimci dinamik değerlendirme yoluyla İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazı içerisindeki etkileşimli üstsöylem belirleyicilerini kullanmalarındaki mikrogenetik gelişimi araştırmaktadır. Ayrıca, bu çalışma öğrencilerin dinamik değerlendirme uygulaması hakkındaki algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, İstanbul'daki bir vakıf üniversitenin hazırlık programına kayıtlı, İngilizce dil seviyesi orta-alt düzey olan yedi Türk öğrencidir. Veriler, öğrencilerin yazdığı düşünce paragrafları, yarı-yapılandırılmış görüşme ve yansıtma yazıları ile toplanmıştır. Elde edilen veriler mikrogenetik ve tematik analiz kullanılarak NVivo 11'de analiz edilmiştir. Bulgular dinamik değerlendirmenin öğrencilerin üst söylem belirleyicilerini kullanımı ve öz düzenlemelerini geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, öğrencilerin değerlendirme ve öğretimin birleştirilmesi hakkında olumlu tutumlara sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Metadiscourse markers are devices that enhance the interaction between the writer and the readers. This study primarily investigates microgenetic development of EFL learners in the use of interactive metadiscourse markers in writing through interactionist dynamic assessment, which is built upon Vygotsky's idea of cooperative dialogue in Zone of Proximal Development (ZPD). It also intends to find out the perceptions of learners towards dynamic assessment implementation. The participants of the study were seven pre-intermediate Turkish students enrolled in a preparatory school of a foundational university in İstanbul. The data were collected through opinion paragraphs that students wrote, semi-structured interview and prompted reflection. The obtained data were analyzed by using microgenetic and thematic analysis in NVivo 11. The findings demonstrated that DA was effective in developing learners' use of the metadiscourse markers and their self-functioning. Also, it was found that students had favorable perceptions about integration of assessment and instruction.