Kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve örnek uygulamalar
Accounting of cryptocurrency and example applications
  1. Tez No: 782595
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yasal herhangi bir düzenlemesi bulunmayan ancak günümüzdeki para kavramını değiştirebilecek potansiyeli olan kripto yani sanal paranın piyasa içerisindeki bilinirliği ve etkisi her geçen gün biraz daha artmakta ve ayrıca yüksek talep sebebiyle değeri de normalin üzerinde bir artış göstermektedir. Günümüzde piyasada varlığını devam ettiren kripto yani sanal paraların ileriki dönemlerde bir yasal düzenleme kapsamında varlıklarını devam ettirecekleri varsayılmaktadır. Bu sebeple de sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması kaçınılmazdır. İlk etapta kripto paraların kullanıldığı teknoloji olan Blok Zinciri Teknoloji'sinin çalışma mantığı açıklanmış, ilgili teknolojinin yararlarından ve yaşamımıza ne gibi etkilerinin olabileceğinden bahsedilmiştir. Sanal para birimlerinin türleri detaylı bir şekilde açıklanmış, ortaya çıkış aşamaları aktarılmış, artıları ve eksileri detaylı şekilde ele alınmıştır. Sanal paraların Avrupa birliği çerçevesindeki ülkeleri ve Avrupa birliği içerisinde olmayan ülkeleri vergisel olarak nasıl değerlendirildiği açıklanmıştır. Sanal para birimlerinin muhasebeleştirilmesine değinilmiştir. Kripto paraların menkul kıymet, mal, hazır değer ve nakit para şeklinde değerlendirilmesi halinde nasıl muhasebeleştirileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The awareness and influence of crypto money (virtual money), which has no legal regulations but has the potential to change the concept of today's money, is increasing day by day and its value is increasing due to high demand. It is assumed that the cryptocurrencies (virtual currencies) that exist in the market today will continue to exist within the framework of a legal regulation in the future. For this reason, accounting and reporting of transactions made with cryptocurrencies is inevitable. First of all, the working logic of Blockchain Technology, which is the technology used by cryptocurrencies, is explained, the benefits of this technology are mentioned and it is explained which areas it can affect in our lives. The types of cryptocurrencies are explained in detail, their emergence processes are explained, and their advantages and disadvantages are discussed in detail. It has been explained how cryptocurrencies are evaluated in terms of taxation in European Union countries and countries outside the European Union. Emphasis is placed on accounting for cryptocurrencies. It has been explained how cryptocurrencies will be accounted for when they are evaluated as goods, cash, securities and cash.