Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin yeniden gelir dağılımına etkileri
- Tez No: 64260
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bugünkü anlamında olmasa da geçmişten beri süregelen bir ihtiyaç olan sosyal güvenlik, tarihsel gelişim süreci içinde gerek niteliksel, gerekse niceliksel yönden büyük gelişmeler göstermiştir. Sözkonusu gelişmelerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve analizi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Üç bölüm olarak hazırladığımız çalışmanın ilk bölümünde; sosyal güvenliğin kavramsal yönden tanımlamaları ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır ve detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; gelir ve harcamalar yönünden ekonominin gelişimini etkileyen sosyal güvenlik, finansman kaynaklan ve yöntemleri açısından Dünyada ve Türkiye'de uygulamada varolan durumu da kapsayarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, özellikle tasarruflara ve sermaye birikime olan etkileri ile yeniden gelir dağılımı üzerindeki etkileri ele alınmış, sosyal güvenliğin ekonomik etkileri ilgili literatürdeki teorik ve ampirik çalışmalar ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security which is a perpetual need since the past had indicated great developments in terms of both qualitatively and quantitatively in the process of historical development although it does not have the same meaning nowadays. It forms the subject of this study being examined and analysed in a detailed way of in question developments. In the fist part of the study being prepared as 3 parts by us; definitions in terms of conceptual of social security and historical developments had been dealed with and examined in detail. In the second part of the work social security influencing development of economy in terms of income and expenses had been examined comperatively containing in terms of financing sources and methods in the application existing situation in the world and Turkey too. While in the third part of the study; it had been dealed with effects to being particularly saving and capital accumulation with overagain effects on income redistribution and evaluated by the help of theoretical and emprical studies which is connected with economic effects of social security in the literature.