Globalleşme ve Türk endüstri ilişkileri
  1. Tez No: 64259
  2. Yazar: UĞURTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizdeki endüstri ilişkileri sisteminin etkin ve sağlıklı işlemediği, sosyal taraflar olarak adlandırılan işçi, işveren ve devlet kesimlerince de kabul edilmektedir. Etkin ve sağlıklı işlemeyen bir endüstri ilişkileri sisteminin, ülkenin ekonomik, toplumsal ve siyasal yapılarını da etkilemesi kaçınılmaz bir gerçektir. Globalleşen dünyada, endüstri ilişkileri alanında da önemli değişimler yaşanmaktadır. Ülkemizdeki endüstri ilişkilerinde yaşanan sıkıntıların temel nedeni, globalleşme paralelindeki değişimlere olan direncimizdir. Direnmekten vazgeçip, endüstri ilişkilerimizi de küresel dünyanın standartlarına göre ayarlamamız gerekmektedir. Bunu gerçekleştiremezsek, daha uzun süre bu sorunlarla uğraşmamız gerekecektir. Bu çalışmada Türk endüstri ilişkileri ile globalleşmeye ayak uydurmuş ülkelerin endüstri ilişkileri karşılaştırılmış ve bizdeki temel sorunlara değinilmiştir. Bu sorunlar, sosyal diyalog eksikliği, çarpık ücret yapısı ve düşük verimlilik düzeyi ve çalışma hayatında esnekliğin olmaması şeklindeki başlıklarla sunulmuştur. Ayrıca, Türk endüstri ilişkileri sisteminin sorunlardan arınması ve daha çağdaş bir düzeye getirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu sorunların çözümünde özellikle devlet- işçi-işveren uzlaşmasının esas olması gerektiği vurgulanmıştır. Ücretin oluşumunda ekonomik gereklerle sosyal gerekler denge ve uyum içinde ele alınarak, milli bir ücret politikasının oluşturulması üzerinde durulmuştur. Ayrıca, ülkemizin uluslararası rekabet gücünün arttırılabilmesi için, iş hukukunun mutlaka esnekleştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
The industrial relations system is not functioning properly in our country and, major constituencies of the system such as labor organizations, business organizations and, government have complained about economic and social problems that could be attributed to the existing industrial relations system. Indeed, the disfunctional industrial relations in this country has had negative impact on the economic, social, and political structures of the society. Global economy has changed the nature and functions of industrial relations world wide. It is believed that part of the problems in Turkish industrial relations stem from the resistance to global economic requirements. Unless we go along with the global economic and social changes, and modify the existing industrial relations system according to the global standards and norms we will continue to suffer from its negative effects. In this study, the purpose is to compare the industrial relations system of Turkey with those of developed economies. Such comparison allows us to diagnose the problems of Turkish industrial relations system. We have identified the major problems as lack of dialogue among the constituencies of the system (government, labor, and employers), low productivity, uneven wage or pay structures, and inflexible working conditions. Furthermore, the study has recommended approaches to resolve the existing industrial relations issues in order to update the system with the requirements of global economy. To overcome the problems it is necessary that the government, labor, and employers compromise about their demands and claims from each other. Also, wages and pay rates must be determined according to economic and social conditions in the country. Finally, it is recommended that the legal system concerning the industrial relations has to be more flexible. vn