Türkiye'nin 1923-1995 yıllarında gayri safi milli hasılasının bileşenlerini ayrıştırma analizi
  1. Tez No: 64261
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin 1923-1995 dönemi reel GSYÎH serisinin kalıcı ve geçici bileşenlerini ayrıştırmak ve ekonomik şokların etkilerinin kalıcı ve geçici olduğunu belirlemektir. Bu amaçla, ilk olarak iktisadi çevrim kuramı ve teorilerinden Yeni Klasik Teori ve Yeni Keynesyen Teoriler geniş olarak incelenmiştir. Ekonomik şoklar ve etkileri incelenmiştir. Ardından zaman serisi kavramları ve tek değişkenli zaman serisi modelleri tanıtılmıştır. Tek değişkenli ayrıştırma yöntemlerinden Zamanın Polinom Fonksiyonları, Hodrick-Prescott süzgeci, Birinci Fark yöntemi, Beveridge-Nelson ayrıştırma yöntemi ve Gözlenemeyen Bileşenler Modeli yöntemleri ayrıntıları ile tartışıldı. Değinilen ayrıştırma yöntemlerinin her birinin kullanımı ile Türkiye'nin reel GSYÎH serisinin kalıcı ve geçici bileşenleri ayrıştırıldı ve ekonomik şokların etkilerinin kalıcı ve geçici bileşenler üzerindeki etkileri incelendi VH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to decompose Turkish real GDP series covering the period 1923-1995 into permanent and transitory components and determine whetter the economic shocks have permanent or temporary effects. First, new classical and new Keynesian theories of business cycle is extensively examined. Second, types of economic shocks and their effects are examined. Third, time series concepts and univariate time series models are examined. Univariate decomposition methods, polinomial time trends, Hodrick-Prescott filter, first difference method, Beveridge-Nelson decomposition, and unobserved components decomposition methods are examined and discussed in details. The real GDP series of Turkey is decomposed into permanent and transitory components and effects of economic shocks on each component is examined using each decomposition method. vm