Sınıf öğretmeni adaylarının sosyo-bilimsel konulardan biri olan genetiği değiştirilmiş organizmalar ile ilgili görüşleri
Opinions of primary school teacher candidates' about genetically modified organisms one of the socio-scientific topic
  1. Tez No: 642608
  2. Yazar: DERYA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; 3. sınıfta öğrenim gören sınıf öğretmeni adaylarının sosyo-bilimsel konulardan biri olan genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ile ilgili görüşlerinin belirlenmesidir. Bu araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu seçkisiz örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemine göre belirlenmiş olup, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir üniversitenin Eğitim Fakültesi, Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıfta öğrenim gören 107 sınıf öğretmeni adayından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar İle İlgili Sınıf Öğretmeni Adaylarının Görüşleri”isimli görüş formu kullanılmıştır. Verilerin toplanması sürecinde, görüş formu araştırmacı tarafından sınıf öğretmeni adaylarına dağıtılmış ve sınıf öğretmeni adaylarından görüşlerini yazmaları istenmiştir. Toplanan verileri analiz etmek için betimsel analiz kullanılmıştır. Yüzde ve frekans hesaplamaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmeni adaylarının sosyo-bilimsel konulardan biri olan genetiği değiştirilmiş organizmalar ile ilgili bilgili oldukları, genetiği değiştirilmiş organizmaların etkileri hakkında farkındalıkları olduğu ve bu durumda da 2. sınıfta öğrenim görürken Çevre Eğitimi dersini almış olmalarının etkisi olabileceği söylenebilir. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; determination of the opinions of the primary school teacher candidates who are studying in the 3rd grade about genetically modified organisms (GMO) which are one the socio-scientific subjects . In this study, the basic qualitative research design was used. The study group of the research was determined according to the appropriate sampling method, which is one of the random sampling methods, and it consists of 107 primary school teacher candidates who study in the 3rd grade of the Faculty of Education, Department of Classroom Education at a university in the Central Anatolia Region in 2019-2020 academic year. In the research, the opinion form named“Opinions of Pre-service Teachers Related to Genetically Modified Organisms”was used as data collection tool. In order to collect the data, it was distributed to the candidates for research teaching in the opinion form and the candidate classroom teachers were asked to write their opinions. Descriptive analysis was used to analyze the collected data. Percentage and frequency calculations were carried out. As a result of the research, it can be said that primary school teacher candidates are knowledgeable about genetically modified organisms, one of the socio-scientific subjects, that they are aware of the effects of genetically modified organisms, and in this case, having taken the Environmental Education course while studying in the 2nd year. Based on the results of the research, some suggestions are included.