Kovuşturmaya alternatif bir yöntem olarak kamu davasının açılmasının ertelenmesi
As an alternative method to postponement of the initiation of the public prosecution
  1. Tez No: 642630
  2. Yazar: MUSTAFA SİNAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA TÖNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın konusu, ceza muhakemesi hukukunda kovuşturmaya alternatif bir yöntem olarak kurgulanan kamu davasının açılmasının ertelenmesi kurumudur. Çalışmanın amacı aynı zamanda iyi bir ceza siyaseti enstrümanı da olan bu kurumun iç hukukumuzdaki ve karşılaştırmalı hukuktaki yapısını, uygulama yöntemlerini ve neticelerini incelemektir. Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi fail hakkında yapılacak soruşturma neticesinde önceden kanunla belirlenmiş olan objektif ve sübjektif koşulların gerçekleşmesi halinde iddianame düzenlenmesinin denetim süresi boyunca ertelenerek kovuşturma aşamasına geçilmemesini ve denetim süresinin kasıtlı bir suç işlenmeden tamamlanması halinde fail hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesini gerektiren bir kurumdur. Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi bir onarıcı adalet anlayışı kurumudur. Dolayısıyla fail kadar mağdurun da etkili bir şekilde söz hakkını kullanabilmesi ve mağduriyetinin giderilmesini amaç edinir. Aynı zamanda suç failinin de yapmış olduğu fiilinin kötülüğünün farkına varmasını sağlar. Anılan kurum ilk defa suç işleyen ve kısa süreli bir hapis cezasına çarptırılabilecek sabıkasız kişilerin cezaevlerinin,“suç okulu etkisi”olarak da adlandırılan negatif ortamından uzak tutularak devletin infaz yükünden ve mahkemelerin iş yoğunluğundan kurtarılması hedeflerinin sağlanmasının yanı sıra cezanın özel ve genel önleme amaçlarını da hayata geçirebilecek iyi bir ceza siyaseti kurumudur. Ceza adalet sistemimize 2005 yılında Çocuk Koruma Kanununda yapılan değişiklikle giren Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Kurumu, daha sonra yapılan değişikliklerle yetişkinler bakımından da uygulanabilir hale getirilmesine rağmen kapsamının hayli dar olması nedeniyle uzun süre uygulanamamıştır. Uygulayıcıların kurum hakkında farkındalıklarının artması ile birlikte 2019 yılında yapılan kanun değişiklikleriyle mezkûr kurum etkili bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the institution of postponement of the initiation of the public prosecution, which is designed as an alternative method to prosecution in criminal procedure law. The aim of the study is to examine the structure, implementation methods and results of this institution, which is also a good criminal policy instrument, in our domestic law and comparative law. Postponement of the Initiation of the Public Prosecution as a result of the investigation about the perpetrator, it is an Institution that requires the decision not to proceed with the prosecution stage by delaying the duration of the indictment during the period of the supervision and not to prosecute the offender if the duration of the supervision is completed without a deliberate crime. Postponement of the Initiation of the Public Prosecution is a restorative justice understanding institution. Therefore, as well as the perpetrator, it aims to ensure that the victim can exercise his voice effectively and eliminate his / her victimization. It also ensures that the perpetrator of the crime is aware of the evil of his act. The Institution which is for the first time, the purpose of saving the prisons from the negative environment called“crime school effect”by keeping the prisoners away from the negative burden of the crime school and the workload of the courts, as well as ensuring the objectives of the private and general punishment. It is a good criminal policy institution that can realize its prevention objectives. Institution of Postponement of the Initiation of the Public Prosecution which entered our criminal justice system with the amendment in the Child Protection Law in 2005, could not be applied for a long time because of its narrow scope, although it was made applicable for adults with subsequent amendments. With the increasing awareness of the practitioners about the institution, with the amendments in 2019, the mentioned institution has started to be implemented effectively.