KOBİ'lerde risk odaklı iç denetim: Bir uygulama
Risk based internal audit in SMES: An application
- Tez No: 642631
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜPHİ ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, KOBİ'lerin, yöneticilerinin ve diğer üst düzey personelinin risk odaklı iç denetime ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak ve mevcut duruma bir bakış açısı sunmaktır. 2000'li yıllardan itibaren başlayan ve günümüze kadar etkisini sürdüren muhasebe skandalları işletmelerde kontrol sisteminin önemini ortaya çıkmıştır. Bu durum dünya çapında ekonomide önemli bir yeri olan KOBİ'lerin gerek ulusal gerek uluslararası düzenlemelerle kontrol sistemi ve risk odaklı iç denetim uygulamalarını gelecekte etkileyebilecektir. Araştırma verileri Kırıkkale ili sınırları içerisinde KOBİ profili taşıyan, Kırıkkale ilinde faaliyet gösteren ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı olan 177 işletmeye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda toplanan veriler SPSS 22.0 For Windows programı ile analiz edilmiş olup, tanımlayıcı istatistik analizler, Testi Analizi ve Tek Yönlü Varyans (One Way Anova) Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda KOBİ'lerin önemli bir bölümünde risk yönetim uygulamasının mevcut olduğu en çok finansal risk grubuna odaklandıkları tespit edilmiştir. Bu KOBİ'lerin herhangi bir risk ile karşılaştığında neler yapmaları gerektiğini hakkında bilgi sahibi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the views of SMEs, managers and other senior staff on risk based internal audit and to provide an insight into the current situation. Accounting scandals that started in the 2000s and continued until today emphasized the importance of the control system in enterprises. This situation may affect the control system and risk based internal audit practices of SMEs, which have an important place in the world economy, with both national and international regulations in the future. The research data were applied to 177 enterprises that have an SME profile within the borders of Kırıkkale province, operate in Kırıkkale province and are affiliated to Kırıkkale Chamber of Commerce and Industry. The data collected as a result of the research were analyzed with SPSS 22.0 For Windows program, descriptive statistical analysis, Test Analysis and One Way Anova Analysis were used. As a result of the research, it was determined that risk management application is present in a significant part of SMEs and mostly focuses on financial risk group with. It is concluded that these SMEs have information about what to do when they face any risk.