Asbestsiz bağlayıcı ile üretilen fren balatalarında demir cürufu kullanımının frenleme performansına etkisi
Effect of iron slag on braking performance of non-asbestos bonded brake pads
  1. Tez No: 642635
  2. Yazar: KAMİL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, asbestsiz bağlayıcı ile üretilen fren balatlarında demir cürufunun performansa etkileri incelenmiştir. Demir cürufu, fren balatalarında 3 kategoride kullanılmıştır. Bir adet cüruf kullanılmayan referans numune ile birlikte aşındırıcı, yağlayıcı ve dolgu maddesi, 3 farklı kategoride kullanılmıştır. Bir numunede ise cüruf, bu 3 kategorinin hepsinde kullanılmıştır. Toplamda, 5 farklı balata numunesi üretilmiştir. Balataların üretiminde, ilk aşamada, sıcak pres prosesi uygulanmıştır. Sonrasında, balatalar, ısıl işleme tabi tutularak sertlik kazandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, cürufun 3 farklı kategoride aynı anda kullanıldığı numune, en yüksek sürtünme katsayısına sahiptir (µ= 0,4552). Buna karşın, sürtünme düzensizliği fazladır. Sürtünme düzensizliği en düşük olan, en kararlı numune ise, cürufun aşındırıcı olarak kullanıldığı numunedir. Cürufun yağlayıcı olarak kullanıldığı numune başarısız sonuçlar vermiştir. Cürufun dolgu maddesi olarak kullanılması balataya zarar sağlamamış, aksine faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of iron slag on non-asbestos brake pads were reviewed. Iron slag has been used in 3 different categories. One sample is produced without iron slag as reference results and other 3 samples are produced with iron slag as abrasive, lubricant and filler. One other sample are produced with iron slag as 3 of these categories. In total, 5 different brake pad samples are produced. At the first, hot pres process are used in production of brake pads. After that pads are applied to heat process for gaining hardness. As the obtained results, the sample which uses iron slag as 3 of these categories together has the most coeffcicient of friction (µ= 0,4552). However, friction irregularity has been observed too much. The sample with the lowest irregularity, and the most stable, is the sample, in which slag is used as abrasive. The sample which used iron slag as lubricant has given the failed results. Usage of slag as filler has no harmful results in brake pads, unlike became benefical.