Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının, sosyal kaygı ve kişisel iyi oluş ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and social anxiety and personal well-being in university students
- Tez No: 642636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde sosyal medya pek çok alanda kişilerin hayatlarına dahil olmaktadır. Sosyal medyanın kontrolsüz kullanımı bağımlılığı geliştirmekte ve kişileri psikolojik, sosyolojik, davranışsal açıdan etkilemektedir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının, sosyal kaygı ve kişisel iyi oluş arasındaki arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmanın örneklemini lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören 250 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Sosyo-demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Kişisel İyi Oluş Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ile elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS programına yüklenmiştir. Ölçekler tek bir havuzda toplanarak inceleme yapılmıştır. Sosyal bağımlılık düzeyi ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi incelemek için student T-testi analizi kullanılmıştır. Sosyal medya bağımlılık düzeyinin gruplar arasındaki ilişkisini ve farkını anlamak için sayısal değişkenler için Pearson korelasyon analizi, ordinal değişkenler için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının kişisel iyi oluş ile arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığının sosyal kaygı ile arasında ilişki incelendiğinde ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın diğer bir bulgusuna göre ise sosyal medya bağımlılık düzeyi ile cinsiyet arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmanın literatüre katkı sağlaması ve sosyal medya bağımlılığına ilişkin çalışmalara yol göstermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media is included in the lives of people in many areas. The uncontrolled use of social media improves addiction and affects people psychologically, sociologically, behaviorally. This study examines the relationship between social media addiction, social anxiety and personal well-being among university students. The sample of the research consists of 250 university students studying undergraduate and graduate. The data of the study were obtained with the Socio-demographic Information Form, Social Media Addiction Scale, Personal Well-being Scale and Liebowitz Social Anxiety Scale. The data obtained in the study were uploaded to the SPSS program. The scales were collected in a single pool and examined. Student T-test analysis was used to examine the relationship between social addiction level and gender. Pearson correlation analysis for numerical variables and Spearman correlation analysis for ordinal variables were used to understand the relationship and difference of social media addiction level between groups. As a result of the findings obtained in the study, a negative relationship was found between university students' social media addiction and personal well-being. When the relationship between social media addiction and social anxiety is examined, a positive meaningful relationship is found. According to another finding of the study, there was no statistically significant relationship between social media addiction level and gender. It is aimed that the research will contribute to the literature and guide the studies on social media addiction.