Kore Savaşı ve Vanlı Kore gazileri (1950-1953)
Korean War and Vanlı Korean gases (1950-1953)
- Tez No: 642638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kore, sahip olduğu coğrafi konum itibariyle ilkçağlardan itibaren Asya Kıtası ve Japon Adaları arasında bir köprü konumundadır. Kore'nin sahip olduğu bu stratejik konumu onu tarih boyunca bir savaş alanı haline getirmiştir ve işgallere açık hale getirmiştir. Bu işgal sürecinde Japonlar Kore'yi 1905'te işgal ederler ve Japonların bu işgali İkinci Dünya savaşına kadar devam etmiştir. 1945 yılına gelindiğinde Kore'nin 38. Paralelinin Kuzeyi Rusya, Güneyi ise ABD tarafından işgal edilmiştir. Bu süreçten sonra Kore'nin birleştirilmesi adına çeşitli uluslararası görüşmeler gerçekleştirilmiş ancak yapılan tüm çabalara rağmen Kore'nin birleştirilmesi mümkün olmamış ve 15 Ağustos 1948'de Kuzey Kore Cumhuriyeti, 9 Eylül 1948'de de Güney Kore cumhuriyeti kurulmuştur. Güney ve Kuzey Kore hükümetleri kurulduktan sonra, Kuzey Kore lideri Kim İl Sung, Rusya'nın desteğiyle ülkesini savaşa hazırlamış ve bunun için gerekli olan silah, malzeme ve eğitim desteği konusunda Rusya tarafından desteklenmiştir. Güney Kore ise henüz kendi iç birliğini bile tam kuramamış, ABD orduları ülkeyi terk ettiğinde de bile genel emniyeti sağlayacak bir güney Kore Ordusu bırakılmıştı. Ülke ikiye ayrılmış olmasına rağmen iki taraf arasında gerginlikler devam etmiştir. Kore'deki gerginlik 25 Haziran 1950 sabahı Kuzey Kore'nin güney Kore'ye saldırmasıyla sıcak harbe dönüşmüş ve Kore Savaşı başlamıştır. 1950-1953 yılları arasında devam eden savaşta kesin bir galibiyet sağlanamamış ve 1953'te Panmunjom Ateşkesiyle savaş sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Korea has served as a bridge between the Asian Continent and the Japanese Islands since ancient times due to its geographical location, making this country a war zone. Korea, which was occupied by the Japanese in 1905, remained in the Japanese occupation until the Second World War. By 1945, Korea was occupied by Russia to the North of the 38th Parallel and the USA to the South. After this process, various international negotiations were held to unite Korea, but despite all efforts, it was not possible to unite Korea and the Republic of North Korea was established on August 15, 1948, and the Republic of Korea on September 9, 1948. After the South and North Korean governments were established, the leader of North Korea, Kim Il Sung, prepared his country for war with the support of Russia and was supported by Russia for the necessary weapons, materials and educational support. South Korea, on the other hand, has not yet established its own internal unity, and a South Korean Army was left to provide general security even when the US armies left the country. Although the country was divided into two, tensions continued between the two sides. Tensions in Korea turned into a war in the morning of June 25, 1950, when North Korea attacked south Korea and the Korean war started. In the ongoing war between 1950 and 1953, there was no definite victory and the war with the Panmunjom Ceasefire ended in 1953.