Etik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinde ahlaki gelişim düzeyinin etkisi
The effect of the moral development level in the relationshipbetween ethical leadership and organizational commitment
  1. Tez No: 642637
  2. Yazar: AHMET FÜRKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın temel amacı, etik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinde ahlaki gelişim düzeyinin anlamlı bir etkisinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın örneklemini, Balıkesir, Edirne ve İstanbul'da bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Veriler anket aracılığı ile elde edilmiştir. Analiz edilmek üzere üç yüz doksan yedi anketten yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak etik liderliği ölçmek için Brown vd. (2005) tarafından geliştirilen“Etik Liderlik Ölçeği”; örgütsel bağlılığı ölçmek için Allen ve Meyer'ın (1990) geliştirdiği“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve ahlaki gelişim düzeyini ölçmek için James Rest (1979) tarafından geliştirilen“Görüşleri Belirleme Testi”uygulanmıştır. Araştırmada, etik liderlik ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve etik liderlik ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal, devam ve normatif bağlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Etik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinde ahlaki gelişim düzeyinin düzenleyici bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine whether there is a significant effect of the level of moral development in the relationship of ethical leadership and organizational commitment. The sample of the research consists of academic and administrative staff working at state and foundation universities in Balikesir, Edirne and Istanbul. The data were obtained through a questionnaire. Three hundred and ninety seven questionnaires were used for analysis. In order to measure ethical leadership as a data collection tool in research,“Ethical Leadership Scale”developed by Brown et al. (2005);“Organizational Commitment Scale”developed by Allen and Meyer (1990) to measure organizational commitment and“Determination of Opinion Test”developed by James Rest (1979) to assess the level of moral development. In the research, it was determined that there is a positive relationship between ethical leadership and organizational commitment, and there is a positive relationship between ethical leadership and emotional, continuation and normative commitment, which are the subdimensions of organizational commitment. It has been observed that the level of moral development does not have a regulatory effect in the relationship between ethical leadership and organizational commitment.