20. yüzyıl genişletilmiş keman çalım tekniklerinin eğitimde kullanım durumunun incelenmesi
Examination of the use of 20th century expanded violin playing techniques in education
  1. Tez No: 642657
  2. Yazar: NAZLI BAŞAK BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, 20. yüzyıl genişletilmiş keman çalım tekniklerinin lisans düzeyinde eğitim veren konservatuvarlar, güzel sanatlar fakülteleri, eğitim fakülteleri, müzik ve sahne sanatları fakülteleri ve sanat ve tasarım fakültelerindeki eğitimde kullanım durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Konu ile ilgili olarak, araştırmacının ulaşabildiği ulusal ve uluslararası çalışma ve kaynaklar araştırılarak, çeşitliliği geniş tutabilmek amacıyla örnek olarak seçilen ve katılımcılar tarafından eklenen 60 farklı teknik baz alınmıştır. Araştırma, tarama modeli bir araştırma olup, nitel özellikler de taşımaktadır. Araştırma evrenini üniversitelerde çalışan keman eğitimcileri, örneklemi alanında uzman 30 keman eğitimcisi oluşturmaktadır. Örneklemde yer alan uzmanlara yönelik olarak 4'ü açık uçlu olmak üzere toplam 10 anket sorusu geliştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 30 uzman eğitimcinin görüşleri doğrultusunda, tekniklerin keman eğitimde sayıca kullanım durumu ve hangilerinin ne kadar kullanıldığı belirlenmiş, en çok Bartok pizzicato ve sağ el dokunarak pizzicato, en az malet kullanımı ve cam çubukla tellere vurarak gibi tekniklerin kullanıldığı görülmüştür. Öğretimde kullanılan etüt/eserlerin en fazla sayıca 1 ile 5 arası olduğu, çoğunluğun bu tekniklerin öğretilmesine yönelik öğretici kitap kullanmadığı, tekniklerin çalgı derslerinde öğretilmesini gerekli/ faydalı olduğu, konu ile ilgili ayrı bir ders olarak ve uygulayarak gösterme/örnekleme yöntemleriyle öğretilmesi gerektiği öğrenci profilinin yeterli bulunmadığı, öğrenme sürecine dahil olamadığı, müfredatta bulunması gerektiği ve Türkiye'de yetişen keman alan uzmanlarının bilgi ve donanım durumunun yeterli bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the status regarding the use of 20th century expanded violin playing techniques in undergraduate level conservatories, faculties of fine arts, faculties of education, faculties of music and performing arts as well as faculties of arts and design. Accordingly, upon researching available relevant national and international studies and resources, the researcher has based the study on 60 different techniques which were selected as examples as well as added by the participants in order to establish a high level of variety. The research is of a survey model and has qualitative properties. Research population consists of violin instructors working in universities while the research sample consists of 30 violin instructors who are specialists in their field. A total of 10 survey questions, 4 of which are open-ended questions were devised to be answered by the specialists in the sample. According to the study results; in line with the views of the 30 specialist instructors, the status regarding the use of the techniques as well as how commonly they were used were determined qualitatively and it was concluded that Bartok pizzicato and right hand touch pizzicato were the most often used techniques whereas techniques such as using a mallet and glass stick to strike the strings were the least commonly used ones. It was also determined that the number of etudes/pieces used in teaching ranges between 1 and 5, that most instructors do not use instructional books for technique instruction, that it is necessary/useful to teach the techniques in instrument lessons, that the techniques should be taught in the framework of separate lessons regarding the matter and by using methods of teaching by practice/exemplification, that the student profile is not considered to be sufficient, that the student profile is unable to get involved in the process of learning, that technique teaching should be included in the curriculum and finally, that the specialists in the field of violin who receive their education in Turkey are not sufficiently knowledgeable or well-equipped.