Özel okullarda gerçekleştirilen keman eğitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of violin education in private schools
- Tez No: 642656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta öğretim müzik derslerinde özel okullarda gerçekleştirilen keman branşı derslerinde eğitimin nasıl olduğunun değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda özel okullarda müzik dersi keman branşı öğrencilerinin ne kadar süre ders aldıkları, sürenin değerlendirilmesi, fiziksel imkanlar, eşlik imkânı, karşılaşılan güçlükler, çalışılan müzik türleri, öğretim programı durumu, çalışma yoğunluğu, derslerin işleniş şekilleri, çalışılan eser oranları, sınavlara hazırlanma durumu ve öğretmenlerin konu ile ilgili görüş ve önerilerinin neler olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, çalışmanın amacına uygun olarak tarama ve betimsel yöntem kullanılmıştır. Ayrıca sorulan açık uçlu anket soruları araştırmaya nitel bir yön kazandırmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı 20 ilinde özel ortaokullarda görev yapan 100 keman öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulmuş 22 soruluk anket formu ile toplanmıştır. Bulgular incelendiğinde, özel ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin en yüksek olan %52 oranla 23-30 yaş arası olduğu, cinsiyetlere göre incelendiğinde %73 oranla kadın öğretmen olduğu, öğrencilerin bir ders saati içerinde %53 oranla 1-3 öğrencinin birlikte çalıştığı, uygulanan ders sürelerinin %87 oranla 40-80 dakika arası olduğu, müzik derslerine ayrılan sürenin %83 oranla yetersiz bulunduğu, keman derslerine ayrılan sürenin ise %45 oranla yetersiz bulunduğu, çalışma odalarının %51 oranla yetersiz olduğu, derslerde eşlik için kullanılan enstrümanın %43.65 ile piyano olduğu, %78 oranla öğretmenlerin keman dersleri dışında başka derslere de girdikleri, özel okullarda eğitimin %57 oranla eğitim odaklı olduğu ve öğretmenlerin önerileri doğrultusunda ders saatlerinin attırılması, derslerin bireysel yapılması, solfej eğitimine önem verilmesi, derslerin eşlikli olması, öğretmen-öğrenci-aile iş birliğinin geliştirilmesi gerektiği sonuçları elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda keman öğretmenleri, araştırmacılar, öğrenci ve velilere birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the curriculum and educational quality of violin classes taught in private secondary and high schools. In accordance with this aim, it has been tried to determine how many hours students having violin classes, evaluation of process, physical infrastructure, possibility of companionship, problems encountered, type of music studied, convenience of curriculum, study schedule, the methods of teaching, number of musical pieces studied, preparation process to exams and opinions and proposals of teachers involved. In accordance with research's purpose, scanning and descriptive methods has been used. Also, open-ended survey questions have given the research a qualitative aspect. Sample group of the research is consisting of 100 violin teachers that work in 20 different cities of Turkey. Research data has been gathered through a survey, which has 22 questions prepared by researcher. Data has shown that, majority of teachers working in private secondary and high schools are between 23-30 age group by %52, %73 of all violin teachers are women, during a class 1 to 3 students play together, %87 of classes' duration is between 40 to 80 minutes, % 83 of respondents believe that time allocated to music classes is not enough, %45 of respondents think that time allocated to violin classes are not sufficient, %51 of respondents have the opinion that playing rooms are not sufficient, piano is the preferred accompaniment instrument in violin classes by %43,65, %78 of violin teachers attending classes other than violin classes, private schools priorities is focused on educational issues by %57. Teachers suggest that an increase in classes, one to one training, providing solfege classes as required scientifically, classes with accompaniment and development of teacher-student-family relations will be beneficial to whole educational process. At the end of the research, suggestions made by violin teachers, researchers, students and parents have been quoted.