Türkiye'de kadın girişimciliği alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların kadın girişimcilere pozitif etkileri
Turkey on the women's entrepreneurship operating institutions and positive effects of organizations in the field of women entrepreneurs
- Tez No: 642673
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
21. yüzyıla girerken ekonomideki gelişim, kadınların çalışma ve sosyal hayata daha fazla katılmalarına imkân sağlamıştır. Kadın girişimcilerin hem kendileri hem de istihdam ettikleri kişiler için iş yaratmaları ve çalışma yaşamında daha etkin ve aktif olmaları; onların toplumdaki konumlarının güçlenmesine, toplumların gelişmişlik düzeyinin etkilenmesine ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin önlemesine önemli katkılar sağlamaktadır. Diğer taraftan kadın girişimciler gerek işletmelerini kurarken gerekse işletmelerinin faaliyetleri sırasında birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu da kadınların girişimci olarak işletmelerini kurmalarına ve mevcut kadın girişimcilerin de işletmelerini ayakta tutmalarına engel olmakta veya işlerini zorlaştırmaktadır. İşte bu noktada kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar devreye girer. Bu kuruluşlar kadın girişimcilerin sayısının artması ve daha güçlü işletmelere sahip olması için girişimcilerin karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözümler üretilmesi için rol oynamaktadır. Bu çalışmada; girişimcilik ve kadın girişimciliği konularında literatür taraması yapılmış, Çalışma sonucunda, kadın girişimcilerin girişimcilik özelliklerini yüksek oranda sağladıkları, girişimci olma nedenlerinden en çok kendi işinin patronu olma ve kendini kanıtlama isteğinin baskın olduğu, iş kurarken kadın girişimcilik ile ilgili kurulan kurum ve kuruluşlardan destek gördükleri, bunun da girişimci olmalarına önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Kadın girişimciliğinin geliştirilmesine yönelik olarak finansmana erişimin kolaylaştırılması, iş yaşamında kadının hayatını kolaylaştıracak sosyal imkanların arttırılması kadın girişimcilerin özgür bir şekilde iş hayatına katılmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As we entered the 21st century, the economic development enabled women to participate more in work and social life. Women entrepreneurs create jobs both for themselves and the people they employ and to be more active and active in working life; It contributes to the strengthening of their position in society, affecting the level of development of societies and preventing injustice in income distribution. On the other hand, women entrepreneurs face many problems both in establishing their businesses and in the activities of their businesses. This prevents women from starting their businesses as entrepreneurs and existing women entrepreneurs from keeping their businesses alive or making their jobs difficult. At this point, institutions and organizations that support women entrepreneurs come into play. These organizations play a role in identifying the problems faced by entrepreneurs in order to increase the number of women entrepreneurs and to have more powerful enterprises and to find solutions to these problems. In this study; literature review on entrepreneurship and women entrepreneurship, As a result of this study, it was determined that women entrepreneurs provide entrepreneurial characteristics at a high rate, the most important reasons for being an entrepreneur are being the boss of their own business and the desire to prove themselves, they receive support from the institutions and organizations established for women entrepreneurship while establishing a business, and this makes important contributions to their being entrepreneurs. Facilitating access to finance for the development of women's entrepreneurship, increasing social opportunities to facilitate women's lives in business life have.