Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin örgütsel bağlılık ve liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Investigation of organizational commitment and leadership orientation of students studying in faculty of sport sciences
- Tez No: 642671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. HALUK ÇEREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin örgütsel bağlılık ve liderlik yönelimlerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında araştırma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ve aynı zaman da spor işletmelerinde çalışan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma grubunu kadın ve erkek toplam da 240 çalışan ve Akdeniz Üniversitesi spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören gören öğrencinin örneklemi oluşturmaktadır. Araştırma amacı kapsamında elde edilen verilerin analizi için verilerin dağılımı incelenmiş ve normal dağılım tespit edilmiştir. Farklılıkların tespit edilebilmesi için t-testi, tek yönlü varyans analizi ve ilişki incelemesi için korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; Organizational commitment and leadership orientations of students studying in sports sciences faculty.Within the scope of the research, the research group consists of students who study in 2018-2019 academic year and also work in sports enterprises.The sample of the study group consisted of 240 male and female employees and a student of Akdeniz University Faculty of Sport Sciences.The distribution of the data was analyzed for the analysis of the data obtained within the scope of the research purpose and it was determined that it showed normal distribution.In order to determine the differences, t-test, anova test and correlation analysis were used.Data analysis will be performed using SPSS 25.0 package program and the level of significance is determined as p