Bağımsız denetim uygulamalarında iç kontrol sisteminin etkinliği ve bir uygulama
The effectiveness of internal control system in independent audit practices and an application
- Tez No: 642695
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz ekonomik faaliyetlerindeki gelişmeler ve küreselleşen ekonomik değerler içerisinde sürekli gelişim ve pazarda tutunma stratejisiyle hareket eden kuruluşların, bu karmaşık ve çok uluslu zeminde kendine yer edinebilmesi ve rekabet gücü bulabilmesi, varlığını sürdürebilmesi için, yapısını kurumsal düzeyde anlayış ve politikalarla düzenlemek zorundadır. Varoluş nedenlerini açıklayan kar hedefleri ve gerçekleştirmek üzere üstlenmiş olduğu misyon gereği ekonomik ilişkilerini güvenli ve tutarlı bir zemin üzerinde yapılandırmak için çaba sarf eden kurumsal yapılar, bu süreçte, örgüt içi kontrol faaliyetleriyle, üretilen bilgi ve kayıtlarda doğruluk, kesinlik ve güvenilirlik temin etmek için iç kontrol sistemini etkin kılmak zorundadırlar. İşletmelerin ve dolayısıyla üst yönetimin, etkin iç kontrol sistemine kayıtsız kalmalarıyla, yönetim kademesinden başlayarak, kullanıcılarına sunulan finansal raporlama ve analizlerde çeşitli hata, hile, aksaklık ve yanlışlıklara maruz kalınacağı açıktır. Bu durum, işletmeleri kısa vadede iş ve zaman, uzun vadede ise itibar kaybına uğrayarak varlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirecektir. Dünyada, teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve işletme faaliyetlerinin küreselleşmesine bağlı olarak karmaşıklaşmasıyla birlikte iç kontrol sisteminin önemi artmış ve işletmeler için vazgeçilmez bir unsur halini almıştır. İşletme içerisinde kurulacak etkin bir iç kontrol sistemi işletmeye; hedeflerine ulaşmasında, faaliyetlerini etkin ve verimli bir şekilde yürütüp yasa ve mevzuatlara uygunluk sağlamasında yardımcı olacaktır. Bu amaçlar dışında işletmelerin önündeki en büyük tehlikelerden biri olan hile eylemine de set olacaktır. Hile eylemi, dünyada gün geçtikçe artmakta ve yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte önüne geçilemez bir hal almaktadır. Hileler işletmeye maddi olarak zarar verdiği gibi, kurum imajını da zedeleyerek işletmenin sürdürülebilirliğine zarar vermektedir. İşletmeler açısından hilelerin belirlenmesi veya önlenmesi oldukça zor bir süreçtir. Çoğu zaman hilenin belirlenmesi yıllarca sürmekte ve işletme bu dönemde ağır yaralar almaktadır. Bu nedenle hilenin, yaşanmadan önlenmesi tespit edilmesine göre daha akılcı olacaktır. Bu durumda etkin bir iç kontrol sisteminin işletilebilmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
In today's globalized developments in economic activity and traction in the market with the strategy for continuous improvement and organizations acting in the economic value, complex and multinational competition and place yourself to find the strength to get on the ground, to survive, must edit with understanding the structure and policies at the institutional level. Explaining the reason for its existence that has undertaken to perform the mission goals and secure a profit from a consistent effort to configure it on the floor by economic relations and the institutional structures that you made in this process within the organization, control activities, information and records produced in accuracy, precision and reliability are required to make to ensure effective internal control system. It is clear that businesses, and therefore senior management, will be subjected to various errors, cheats, glitches and inaccuracies in financial reporting and analysis presented to their users, starting from the management level, due to their indifference to the effective internal control system. This will put businesses in danger of losing business and time in the short term, and reputational loss in the long term. In the world, with the developments in the field of technology and the increasing complexity of business activities due to globalization, the importance of the internal control system has increased and become an indispensable element for businesses. An effective internal control system to be established within the enterprise will help the enterprise achieve its goals, carry out its activities effectively and efficiently and ensure compliance with laws and regulations. It will also be set on the act of cheating, which is one of the biggest dangers facing businesses outside these aims. The act of cheating is increased day by day in the world and with the technological developments, it becomes impossible to prevent. In addition to the financial damage to the business, the tricks damage the sustainability of the business by damaging the corporate image. Identifying or preventing cheats from the point of view of businesses is a very difficult process. Most of the time, it takes years to determine the trick and the business suffered severe injuries during this period. Therefore, it would be more rational to prevent the deception from happening than to detect it. In this case it is possible to operate an effective internal control system.