İç kontrol sistemi ve Türkiye'deki factoring şirketlerinin iç kontrol sistemlerinde etkinlik araştırması
Internal control system and efficiency research in the internal control system of factoring companies in Turkey
- Tez No: 344948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, factoring şirketlerinin iç kontrol birimlerinde çalışan yöneticilerin iç kontrol sisteminin önemine ilişkin algı düzeylerini tespit etmek ve iç kontrol birimlerinin iç kontrol sistemine yönelik mevcut uygulamalarını değerlendirmek suretiyle iç kontrol sistemlerinin etkinliği araştırmaktır. Bu amaçla dört bölümden oluşan anket çalışması, Türkiye?de faaliyet gösteren factoring şirketlerinin iç kontrol birim yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini 78 factoring şirketi oluşturmaktadır. Ancak, bütün çabalara rağmen 61 şirketten geri dönüş sağlanabilmiştir. Araştırma sonucunda, iç kontrol birim yöneticilerinin iç kontrol sistemine yönelik algı düzeylerinin yüksek seviyede olduğu görülmüştür. İç kontrol birimlerinin iç kontrol sistemine yönelik mevcut uygulamalarının genel ortalamasına bakıldığında, bu uygulamaların Kısmen yerine getirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Buradan da birim yöneticilerinin iç kontrol sistemini çok önemli olarak algıladıkları, fakat yöneticisi oldukları iç kontrol birimlerinde iç kontrol sistemine yönelik mevcut uygulamaları yeterince yerine getirmedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Birim yöneticilerinin algı düzeylerine yönelik olarak bağımsız değişkenler bazında yapılan analizde, gruplar arasında 5 ifade açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. İç kontrol birimlerinin iç kontrol sistemine yönelik mevcut uygulamaları da bağımsız değişkenler bazında analiz edilmiş ve gruplar arasında 6 ifade açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception level of managers of internal control department in the factoring companies and investigating the effectiveness of internal control systems by evaluating the current internal control practices. For this purpose, a survey consisting of four parts was applied to in the factoring companies in Turkey. 78 factoring companies are the main body of this study. However, despite all efforts 61 factoring companies completed the survey. As a result of the study, internal control departments managers perception levels about the internal control systems were found high however, the average current internal control practices levels are not at the desired level when we compare it with the general level. From this point of view, it can be said that internal control departments managers are highly aware about the importance of the internal control systems but they do not perform current internal control practices adequately. An overall evaluation of the findings of the study, although there are some deficiencies in internal control practices, there is an effective internal control system in factoring companies in Turkey.