Anadolu kültüründen seçilmiş on eğitim müziği eserinin Orff-Schulwerk 'çocuklar için müzik' yayınları doğrultusunda incelenmesi ve uyarlanması
Analysis and adaptation of ten selected educational music pieces of anatolian culture in accordance with Orff-Schulwerk 'music for children' publications
- Tez No: 642727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sanat olgusu içerisinde insanın kendisini ifade ettiği yer alan en önemli kollardan biri müzik sanatıdır. Müzik sanatının aktarılması ve geliştirilmesinde ise yetişmiş ve bilinçli bireyin rolü büyüktür. Bu doğrultuda çağdaş müzik eğitimi konu olduğunda akla gelen en önemli yaklaşımlardan biri ise Orff-Schulwerk Yaklaşımıdır. Bireyi merkeze koyduğu ve onun sahip olduğu tüm ifade alanlarını bir bütün olarak ele alan Orff-Schulwerk Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisi; müziğe yeni başlayan çocukların, müziğe bir giriş yolu arayan bireylerin, yarı-amatörlerin veya müzikle ilgili yetişkinlerin müzik ve hareket üzerine deneyim kazanmalarını amaçlayan bir süreçler bütünüdür. Bu doğrultuda Orff-Schulwerk Yaklaşımı eğitim ve planlama süreci içerisinde kullanılacak materyal ve ögelerin özellikleri önem arz etmektedir. Başta Carl Orff olmak üzere Hermann Regner'in de belirttiği gibi Orff-Schulwerk medyası içerisinde hazırlanmış yayınlar birer model ve taslaktır. Her kültür ise kendi eserlerini hazırlamalıdır. Bu doğrultuda bu çalışmaların kültürel uyarlamaların yapılması gerekliliği ortaya doğmaktadır. Ders planlama ve ders süreci içerisinde kullanılacak eğitim materyallerinin ise“Elementer Müzik”ögeleri ve özellikleri dahilinde hazırlanmış olması, Orff-Schulwerk prensiplerinin de doğru aktarılmasına olanak tanıyacaktır. Bu doğrultuda bu çalışma içerisinde Orff-Schulwerk Yaklaşımında kullanılan ögeler, materyallerin incelenmesi, Çocuklar İçin Müzik yayınları ve onların basımları doğrultusunda hazırlanan uyarlamaları içermektedir. Çalışma kapsamında Çocuklar İçin Müzik yayınları ve onun farklı dillerde/ülkelerde yayınlanmış basımlarında var olan müzikal ögeler incelenmiş, elementer müzik yapısına sahip olan özellikler ele alınarak bu ögeler analiz edilmiştir. Ayrıca bu ögelerin Anadolu kültürümüz ile bağlantısı kurularak, kendi kültür ve geleneğimiz içerisinde nasıl uygulanabileceği irdelenmiştir. Çalışma kapsamında kültürümüze ait tekerleme, sayışma, çocuk şarkısı, türkü olmak üzere toplamda on parça ritmik ve melodik yapısına, makamına ve modlarla olan ilişkisine bakılarak seçilmiş, bu eserlerin Çocuklar İçin Müzik yayınlarındaki materyaller ve elementer müzik içerikleri ile kesişim noktaları saptanarak bu yönde düzenlemeleri ve uyarlamaları sağlanmıştır. Bu çalışmanın alana katkı sağlayacağı ve yarar katacağı düşünülerek başka çalışma parçalarının oluşturulmasına örnek olabileceği öngörülmektedir. Bu sayede alan içerisinde çalışacak araştırmacı, öğretmen, eğitmen ve öğrencilere hem çalışabilecekleri materyal ve ürün sağlanmış hem de kendi özgün yaratılarını ortaya koyabilecekleri model analiz örnekleri sunulmuştur. Orff-Schulwerk'te yer alan önemli ögelerden hem hareket kısmı hem de ders planlama süreci bu çalışmada ele alınmamıştır. Bu yönüyle, oluşturulan materyallerin alanda çalışan araştırmacı, öğretmen ve öğrencilerin kullanmasıyla deneysel çalışma alanına da olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The art of music is one of the most important branches of the phenomenon of art in which human being expresses itself. The role of an educated and conscious individual is big in transfer and development of the art of music even if this is not professional. In this regard, when music education or contemporary music education are mentioned, one of the most important approaches is the Orff-Schulwerk approach. Orff-Schulwerk Elementary Music and Movement Pedagogy, putting individual in the centre and covering all expression spaces it has as a whole, is a set of processes enabling the children who are new in music, individuals looking for a way to access music, semi-amateurs or adults interested in music to have experience on music and movement. In this respect, the features of materials and items to be used in education and planning process of the Orff-Schulwerk approach are of importance. As indicated by Hermann Regner and especially, Carl Orff, the publications prepared within the Orff-Schulwerk media are models and drafts. Each culture should prepare its own publications. For this reason, the cultural adaptations of these publications are required. The fact that the educational materials to be used in lesson planning and lesson process are prepared in accordance with the elements and features of“Elementary Music”will allow introducing the principles of the Orff-Schulwerk properly. In this regard, this study discussed the analysis of items and materials used in the Orff-Schulwerk approach and examined Musik für Kinder series and the adaptations prepared in line with their editions. In this study, the musical elements in Musik für Kinder series and its editions published in different languages/countries, the features with elementary music structure were discussed and analysed. In addition, the relationship of these elements to our culture was established, and it was discussed how to implement these in our own culture and tradition. In this study, a total of ten musical works, including rhymes, counting-out rhymes, nursery rhymes, folk songs were selected, and the common points of these work with the materials and elementary music contents in Musik für Kinder serial were identified, and finally, arrangements and adaptations were made accordingly. These ten pieces were chosen by considering their rhythmic and melodic structure, maqam and their relationship with modes. By doing so, the researchers, teachers, trainers and students, who would study in this field, were provided with the materials and works with which they could study, and they were introduced model analysis examples by which they could produce their original works. Therefore, it is considered that this study will contribute to the field and will serve as a model for further study works. Of the important elements included in Orff-Schulwerk, both movement and lesson planning processes were not discussed in this study. Accordingly, the materials produced are considered as an implementation area for the researchers, teachers and students studying in this field.